ISSN 1337-8481

Ďalšia pamiatka na revolučné udalosti na Majdane v Kyjeve – Майдан Незалежності

УкраїнаКиївКиев – Майдан Незалежності

Pred tromi rokmi som pri svojej ceste na Ukrajine zakúpil výbornú faktografickú knižku  “94 dni” chronologicky dokumentujúcu udalosti na Majdane v Kyjeve od 21. novembra 2013 deň po dni až po 22. februára 2014. Teda revolúciu urobenú Ukrajincami pre Ukrajincov.

Kniha je výbornou nielen pre už spomenuté faktografické spracovanie diania na hlavnom kyjevskom námestí, ale aj pre mimoriadne výstižné fotografie dokumentujúce, čo a ako sa vlastne udialo.

Foto: (C) Miloš Majko

V piatok mi boli doručené pamätné mince vydané Národnou bankou Ukrajiny viažúce sa k historickým udalostiam na Majdane – Майдан Незалежності. Jedna návšteva v Kyjeve a človeka upúta ulica priamo viditeľná nielen zo samotného Майдан Незалежності, ale aj z hotela  Ukrajina s pamätnými tabuľkami a fotografiami ľudí, ktorí na Majdane v zápase o demokraciu položili životy. Zaujmú osobné veci vojakov, ale aj prestrelená helma na pamätníčku jedného z nich.

Je smutné, že aj v 21. storočí pre slobodu a demokraciu zomierajú ľudia. A je smutné že práve Ukrajina ďalej musí zápasiť a svoje územie, aby ho uchránila pred ďalšou anexiou mocnejších a agresívnejších susedov.

Je smutné, že v centrách ukrajinských miest aj dnes na reklamných pútačoch namiesto ponuky výhodného tovaru, rekreácie, či kvalitného jedla v reštaurácii, musia byť plagáty verbujúce vojakov do armády na obranu celistvosti územia Ukrajiny.

Musí by byť na Ukrajine, ako so svojim územím naloží a to hlavne vtedy, keď namiesto totality krajina systematicky smeruje k demokracii a hodnotám postaveným na slobode a právach občanov.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články