Slovensko si dnes pripomína 102. výročie od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika

0
7

Zuzana Čaputová, prezidentka SR |MM|  Bolo obdobie, keď sa v súvislosti s Milanom Rastislavom Štefánikom možno viac hovorilo o jeho tragickej smrti, ako o jeho živote a diele. Ale dnes, pri 102. výročí historickej udalosti, sa môžeme zhodnúť v jednom: Ani najtragickejšia smrť nemôže prekryť to, kým Milan Rastislav Štefánik bol a čím všetkým sa zaslúžil, že sme sa stali štátotvorným národom samostatného česko-slovenského štátu.

Štefánik bol tradicionalista, lebo miloval prostredie, v ktorom sa narodil a prežil detstvo. Ale bol – ako sa v jeho časoch hovorilo – aj pokrokár, lebo oceňoval, čo nové a lepšie život ponúka. Bol slovenským národovcom, ktorý svoju vlasť miloval, ale bol aj svetobežníkom, ktorý chcel poznať celý svet. Bol nábožensky založený vďaka rodičom, ale bol aj voľnomyšlienkár, ktorý veril v slobodu svedomia. Bol citovo založený, ale mal aj dar exaktného myslenia. Vyrastal v prostom a chudobnom prostredí, ale pohyboval sa v salónoch, kde ho prijímali králi, cári i cisári a najvýznamnejší politici jeho doby.

Svoju charizmu, všetky talenty, ktorými disponoval, vedel naplno uplatniť vďaka svojej vytrvalosti a nezlomnosti. Slávne štefánikovské „Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem“, spôsobilo, že vynikol vo všetkom, do čoho sa pustil. Vynikol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec i vojak. A predovšetkým ako diplomat a štátnik. Česť jeho pamiatke!

 

zdroj: Zuzana Čaputová, Fb

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno