Toto nie je z koncentračného tábora, toto je fotografia z nášho socializmu, keď sme s piesňou na perách budovali svetlé zajtrajšky.

0
1159

Peter Futó
Toto nie je z koncentračného tábora, toto je fotografia z nášho socializmu, keď sme s piesňou na perách budovali svetlé zajtrajšky.😢🥺😪

Zdroj: FB

– – –

Niekedy je skutočne ťažké bežnému človeku nezaujímajúcemu sa o novodobú históriu vysvetliť, prečo bol socializmus zlý, krutý a totalitný režim a čím bol odlišný od súčasnej doby. Hlavne pri zahlcovaní sociálnych sietí propagandou a odsudzovaním západných hodnôt a naopak vychvaľovaním východu a teda toho, čo nás po desiatky rokov doslova ubíjalo a  systematicky likvidovalo.

Niekedy však stačí jednoduchý a výstižný príspevok jedinca s fotografiou hovoriacou viac, ako tisíce slov…

Poznanie našich novodobých dejín z relevantných zdrojov je dôležité hlavne pre mladú generáciu, ktorá reálny socializmus a zverstvá v ňom  nikdy na „vlastnej koži“ nepocítila. Prijímajúc skreslené informácie mladí ľudia tak môžu nadobudnúť dojem, že v socializme bolo skutočne všetko zadarmo, ľudia mali kvalitnú a lacnú stravu, dostatok tovaru v obchodoch, pohodlné a kvalitné bývanie, zdravotnú starostlivosť na svetovej úrovni – proste že za bolševika sme tu mali raj na Zemi.

Nie, nie nebolo tomu tak. V skutočnosti to bol zločinecký režim potierajúci základné ľudské práva a vraždiaci vlastných občanov.

Aj spoznanie pravdy o socializme nás viedlo k vydraženiu originálnych komponentov tzv. „Železnej opony“ zo štátnej hranice pri Znojme, ktoré čakajú na kompletizáciu a osadenie pri štúdiu vo vlastných priestoroch v Seredi. Do tohto projektu sme išli preto, aby sme si uctili pamiatku stoviek zavraždených a uväznených ľudí, ktorí nechceli nič viac, ako žiť v inom štáte napr. preto, aby nebolo potláčané ich politické presvedčenie, náboženské vyznanie a sloboda jednotlivca.

 

Ako sme písali už v tomto článku

originálne fragmenty Železnej opony sme boli zobrať osobne v pohraničnej dedinke neďaleko Znojma.

Zoznámili sme sa s človekom skutočne reálne slúžiacim na štátnej hranici ČSSR zo západu, teda s pohraničiarom, ktorý mal zabezpečiť že „NEPROJDOU“…

O morálnej rovine úloh pohraničiara stanovených mu ako vojakovi ZS v tomto článku diskutovať nebudeme, nie je to témou práve tu a práve teraz. Pozrime sa ale na to, čo pri správnom a objektívnom zhodnotení danej doby môže deťom umožniť vytvorenie si názoru na totalitu a režim, ktorý bol v ČSSR. Môže tomu pomôcť múzeum, ktoré vo svojom dome vytvoril. Tu je malý pohľad do neho.

V pamätnej izbe má bývalý pohraničiar malé, no veľmi dobre originálnymi historickými  vecami vybavené múzeum. Práve od tohto socialistického pohraničiara sme  vydražili originál tabule z hraníc a dva originálne drevené stĺpy s ostnatým drôtom z tzv. „Železnej opony“ nachádzajúcej sa na štátnej hranici idúcej asi 100 m za záhradou pohraničiara.

Fotografie zo súkromného  múzea pri Znojme:

Ďakujem autorovi statusu na sociálnej sieti za výstižný text, ktorý sa hodil za nadpis tohto materiálu.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno