Materské pre policajtky, vojačky, hasičky a príslušníčky ďalších silových zložiek sa od júla zvýši

0
34

MV SR |MM|  Ministerstvo vnútra víta schválenie poslaneckej novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Materské pre policajtky, vojačky, hasičky a príslušníčky ďalších silových zložiek sa od júla zvýši zo 70 na 100 percent čistého denného služobného platu.

„Vítam tento krok, ktorý bude v praxi znamenať, že materské u silových zložiek bude viac zodpovedať reálnej sume materského u civilných povolaní, ktoré sa vypočítava z hrubého príjmu,“ povedal Roman Mikulec – minister vnútra SR.

Strop materského u policajtiek či vojačiek bude rovnaký ako u civilov. To znamená, že najviac bude vo výške 75 percent maximálneho denného vymeriavacieho základu na určenie nemocenskej dávky podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení. Aktuálne to je tento rok maximálne 1 669,50 eura v mesiaci, ktorý má 31 dní.

ROZDIEL MEDZI CIVILMI A SILOVÝMI ZLOŽKAMI

▪Výška materského vo všeobecnom systéme je 75 percent tzv. denného vymeriavacieho základu, ktorý predstavuje HRUBÚ mzdu.
▪Podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov sa výška materského vypočítava z ČISTÉHO denného služobného platu a aktuálne to je 70 percent.

Materské ako dávka nemocenského zabezpečenia je poskytované z prostriedkov osobitných účtov Ministerstva vnútra SR, Ministerstva obrany SR, Ministerstva spravodlivosti SR, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu a Ministerstva financií SR, resp. Finančného riaditeľstva SR.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno