ISSN 1338-032X

Vrátime sa aspoň k cestovaniu po kontinente?

Najvýraznejšie a najobmedzujúcejšie opatrenia súvisiace s elimináciou šírenia koronavírusu boli zrušené a leto sa blíži. Je teda pochopiteľné, že sa ľudia zaujímajú o letné dovolenky a to, či na ne budú môcť vycestovať. A samozrejme kam bude vycestovanie vrátane návratu možné.

Najväčším rizikom šírenia nielen koronavírusu, ale každej nákazy, sú medzinárodné tranzitné letiská na ktorých sa v priebehu dňa a vlastne stále stretajú ľudia skutočne zo všetkých kútov sveta. Práve tu je možné infikovanie a roznesenie infekcie v horizonte hodín kdekoľvek na Zemi.

Nateraz to vyzerá tak, že s expedíciami na ktoré sme boli zvyknutí pred koronou, si ešte počkáme. Minimálne destinácie ako Irán, Izrael, Náhorný Karabach, ale aj Ruská federácia a možno dokonca aj Gruzínsko, Arménsko a Ukrajina budú vzhľadom na politickú a bezpečnostnú situáciu v navštevovaní problematickejšie.

Takže možno exotika, pravdepodobne Bulharsko, Rumunsko s fajn plážami pri Čiernom mori a pomerne určite Chorvátsko pri Jadrane.

Zatiaľ dúfame v možnosť vycestovať na Balkán, kde je možné objavovať  nové miesta vždy.

Medzi novinky vydražené v aukciách v Českej republike patrí vlajka medzinárodne  neuznaného štátu Liberland, ktorý sa nachádza na ploche cca. 7 kilometrov štvorcových medzi Chorvátskom a Srbskom na západnom brehu Dunaja, blízko obcí Zmajevac a Bački Monoštor v bažinatej oblasti Dunaja medzi Srbskom a Chorvátskom. To nás láka, nejde o dlhú cestu a tak sa dá predpokladať, že návšteva tohto “štátiku”  formálne vyhláseného  Čechom    Vítom Jedličkom  môže byť lákadlom (aspoň pre nás) najbližších mesiacov.

Pozor! Vstupu na územie Liberlandu bránia bezpečnostné zložky Chorvátska aj Srbska.

liberland-brochure

Za pokus by stála delta Dunaja z Rumunskej strany s návštevou tzv. “nultého kilometra” v Suline, ale aj výjazd do Sarajeva v Bosne a Hercegovine, ak to situácia dovolí.

V každom prípade je potrebné zamyslieť sa, či predsa len ešte túto sezónu neobetovať a neriskovať infikovanie sa dnes možno ešte netušenými mutáciami vírusu, ktoré práve letné dovolenky na Slovensko môžu priniesť a urobiť nám z jesene a zimy ďalšie “peklo v izoláciii”.

Ak teda dovolenka, tak určite s výraznými obmedzeniami, najlepšie po očkovaní a aj to v krajinách považovaných za bezpečné.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články