Povodňová situácia na Slovensku je vážna, členovia vlády prišli do najviac zasiahnutej obce Rudno nad Hronom, sľúbili pomoc

0
46

MV SR |MM|  Výdatné dažde zdvihli hladiny riek a potokov na Slovensku a spôsobili lokálne povodne. Starostovia alebo primátori vyhlásili k 12:00 tretí stupeň povodňovej aktivity v 34 obciach alebo mestách, druhý stupeň povodňovej aktivity v 25 mestách. Pre väčšinu územia Slovenska naďalej platia výstrahy SHMÚ pred povodňami.

RUDNO NAD HRONOM
Premiér Eduard Heger, minister vnútra Roman Mikulec, minister obrany Jaroslav Naď, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský a prezident HaZZ Pavol Mikulášek navštívili obec Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica, kde sa v pondelok pretrhla hrádza a voda napáchala škody na majetku obce aj občanov. Povodeň si tiež vyžiadala jeden ľudský život. Stretli sa so starostom a obyvateľmi obce.

Premiér Eduard Heger povedal, že vláda pomôže obci a z rezervy premiéra jej poskytne financie na zmiernenie škôd. Prisľúbil tiež súčinnosť pri odstraňovaní následkov povodne. Štát bude spolupracovať so samosprávou, aby sa obyvatelia zničenej obce mohli čo najskôr dostať späť do bežných životov.

Hasiči v obci naďalej odstraňujú následky povodne, čistia a dezinfikujú studne a zdroje pitnej vody a odstraňujú nánosy bahna z ulíc a dvorov rodinných domov.

➡ Na mieste udalosti zasahujú profesionáli HaZZ z Novej Bane a z Pliešoviec a členovia DHZ obcí Nová Baňa, Hodruša Hámre, Horné Hámre a Orovnica. Asistujú príslušníci Policajného zboru.
➡ Na pomoc prišli aj príslušníci ozbrojených síl.

VÝJAZDY HASIČOV TAMER PO CELOM SLOVENSKU
Po rušnom večeri a noci pokračovali výjazdy hasičov aj počas dňa. V súvislosti s povodňou situáciou a intenzívnym dažďom zasahovali od rána do 12:00 celkom 79-krát.

Z toho:
ZA kraj: 27 výjazdov
PO kraj: 14 výjazdov
KE kraj: 11 výjazdov
BB kraj: 13 výjazdov
TN kraj: 7 výjazdov
NR kraj: 7 výjazdov

ČINNOSTI HASIČOV
➡ odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov,
➡ vykonávajú monitoring vodných tokov a protipovodňové opatrenia,
➡ čistia upchaté prietoky a vodné toky a
➡ odstraňujú popadané stromy z cestných komunikácii.

ZÁCHRANA ŽIVOTOV
Zo zatopených áut zachránili hasiči tri osoby v obciach Hronská Breznica a Ostrá Lúka, okres Zvolen. Osoby sa z vozidiel z dôvodu silného prúdu a vysokej hladiny vody nedokázali svojpomocne dostať von. Hasičom sa ich podarilo pomocou člnu a plávajúceho transportéra zachrániť a presunúť do bezpečia.

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno