nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Takto to vyzerá, keď demokratický svet nedostatočne reaguje na diktátorské spôsoby vládnutia

Ak doteraz niekto nevedel ako vyzerá diktatúra a aké sú jej prejavy, tak po dnešku by mal mať vo veciach jasno.

Každý už aj nedemokratický režim je problémom pre občanov štátu v ktorom funguje, málokedy je nebezpečný medzinárodne. Prezident Bieloruska Lukašenko ale ukázal, ako rýchlo a veľmi sa môže diktátor jednej v podstate bezvýznamnej krajiny stať nebezpečným pre celý región, resp. svet.

Dnes bieloruské bezpečnostné sily prinútili pristáť civilné lietadlo cudzieho štátu letiace na bežnej linke z Grécka do Litvy na letisku v Minsku. Svoje konanie odôvodnili pravdepodobnou bombou na palube lietadla a civilné lietadlo na letisko doprovádzala vyzbrojená  vojenská stíhačka.

Na letisku v Minsku bolo lietadlo prehľadané a bezpečnostnými orgánmi Bieloruska bol zadržaný jeden z pasažierov a to bieloruský opozičný novinár Raman Prataševič. Novinárovi v Bielorusku za jeho opozičnú činnosť hrozí trest smrti.

Čím je takéto konanie nesúce znaky medzinárodného terorizmu rizikom pre svet? Nuž, takéto konanie vylučujú medzinárodné pravidlá pre civilné letectvo a hrozí stav, že takýmto spôsobom ktorákoľvek krajina môže konať v záujme zadržania prakticky kohokoľvek, kto sa na palube akéhokoľvek civilného lietadla letiaceho vo vzdušnom priestore krajiny môže nachádzať.

Nezanedbateľné je aj riziko vyplývajúce pre lietadlo pristávajúce pod hrozbou vojenského útoku de facto núdzovo na letisku, kam pôvodne nesmerovalo.

Čo spôsobilo, že si toto Bielorusko dovolilo?

Jednoznačne nedostatočná reakcia civilizovaného demokratického sveta na surové potlačenie demonštrácií bieloruskej opozície proti Lukašenkovi na jeseň minulého roka. Aj na tomto prípade je vidieť, ako časom rastie sila diktátorovi v momente, keď necíti dôrazné a účinné sankcie ako trest za potláčanie základných ľudských práv a slobôd v krajine, v ktorej režim nastolil.

Čo by mal civilizovaný svet spraviť po dnešnom medzinárodnom incidente?

Jednoznačne okrem okamžitého a dôrazného verejného odsúdenia a zavedenia vážnych sankcií pre Lukašenkov režim, by mali všetky letecké spoločnosti vzdušný priestor nad Bieloruskom obchádzať ako nebezpečný a krajiny EÚ by mali zakázať lety Bieloruským leteckým spoločnostiam nad územím EÚ.

Odozva teda musí byť okamžitá a rázna. Jasná a zrozumiteľná. Aby sa obdobný akt už nikdy nemohol opakovať, aby si niečo tak odsúdeniahodné žiaden diktátor nedovolil.

A civilizovaný demokratický svet nesmie zabudnúť ani na zadržaného bieloruského opozičného novinára Ramana Prataševiča. Jeho život je dnes vážne ohrozený.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články