Svoju záchranársku misiu vo vzduchu naplnil, odteraz bude k dispozícii verejnosti na zemi

0
56

ATE |MM| Už 30 rokov lietajú vrtuľníky spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) pre záchranu a pomoc tým, ktorí sa ocitnú v tiesni. Po 26 rokoch svoju záchranársku misiu zo vzduchu ukončil jeden z nich. Od zajtrajšieho dňa (4.6.) bude vrtuľník Agusta A109K2 s registračnou značkou OM-A TF slúžiť verejnosti na zemi. „Ak ste doposiaľ vídavali záchranársky vrtuľník krúžiť nad hlavami a túžili ho vidieť v životnej veľkosti zblízka, odteraz vám bude voľne prístupný. Skelet vrtuľníka chceme pri príležitosti 30. výročia vzniku našej spoločnosti podarovať vám, širokej verejnosti na oboznámenie sa a priblíženie leteckej techniky využívanej v záchrannej službe,“ uviedol zakladateľ a konateľ spoločnosti ATE Milan Hoholík. Umiestnený bude v parku nachádzajúcom sa pred budovou Letiska Poprad-Tatry a verejnosť si ho bude môcť prezrieť ako z vonkajšej strany tak aj zvnútra.

 

„Aj vďaka spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE sa každý jeden z nás môže cítiť v našej krajine bezpečnejšie. Už 30 rokov nás táto spoločnosť presviedča, že to nie je len o skvelom technickom vybavení, ale aj o tíme ľudí, hrdinov, ktorí neváhajú riskovať svoje vlastné životy vo chvíľach, kedy nám je najťažšie a rozhodujú doslova sekundy. Na Letisku Poprad-Tatry sme veľmi radi, že práve s touto spoločnosťou máme priateľské vzťahy. Letisko, to nie je len pristávacia a vzletová dráha, ale aj vzťah s verejnosťou. Inštalácia Filomény pred budovou letiska a sprístupnenie verejnosti, určite poteší nejedného návštevníka. A to je krásne a náš spoločný cieľ,“ uviedol Peter Dujava, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Letisko Poprad–Tatry, a.s.

 

Z Talianska (Elidolomity Srls.), kde svoju záchranársku činnosť zahájil, priletel s menom Falco. Od júna 2006 pokračoval vo svojej misii na Slovensku, kde už pod hlavičkou spoločnosti ATE a novým pomenovaním od posádok – Filoména zachraňoval pacientov ďalších 15 rokov. Hoci neskôr dostal oficiálne meno Ildikó, pre záchranárov ostal aj naďalej ich Filoménou. Počas svojho pôsobenia na Slovensku previezla Filoména na palube vyše 1700 pacientov, pričom do svojho dôchodku odišla v júli 2020 s celkovým náletom 7252 hodín, čo predstavuje 302 dní strávených  vo vzduchu. Veríme, že tak, ako Filoména slúžila a pomáhala dlhé roky nám, aj my sa pri jej prehliadke budeme správať ohľaduplne, aby jej pôsobenie, už nie vo vzduchu, ale na zemi, trvalo čo najdlhšie.

 

Letecký prevádzkovateľ AIR – TRANSPORT EUROPE postupne obnovuje svoju záchranársku flotilu vrtuľníkmi typu Bell 429 a EC 135. V minulom roku pribudli do letového parku ATE tri vrtuľníky EC 135 T2+, ktoré boli v servisnom stredisku upravené pre potreby záchrannej služby.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno