nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Archív a múzeum pre zachovanie pravdy, že sloboda a demokracia nebola vždy samozrejmosťou…

Až sa čudujem, koľko ľudí naše dlhoročné snahy zhromaždiť čo najviac originálnych materiálov v tlačenej podobe a artefaktov z rokov 1968 a 1989 do malého múzea totality, vlastne zaujímajú. Čím viac článkov s vydraženými novinkami bolo publikovaných, tým väčší záujem pociťujem. A dokonca aj telefonáty s ponukami staré veci do múzea odovzdať.

Prečo teda tento záujem?

Po Nežnej revolúcii v novembri 1989 sme akosi rýchlo nabehli do novej doby a skôr ako sme sa začali učiť demokracii a spravovaniu vecí verejných po novom s vlastnou zodpovednosťou za svoju budúcnosť, začali sme spravovať svoje pohodlie a materiálne potreby. A to je chyba, ktorá vyústila až do stavu, kedy mnoho ľudí zabudlo na negatíva socializmu, vníma len niečo málo pozitív danej doby a predrevolučné roky  v podstate hodnotí ako lepšie a spravodlivejšie.

Ľudská pamäť je krátka a veľa ľudí má skutočne tendenciu dovolávať sa “sociálnych istôt” a priemernosti z pred roka ´89 a ich kríženia so slobodou a demokraciou súčasnosti. Nespojiteľné !!

Školy majú ťažkú úlohu deťom vysvetliť, ako sa skutočne v socializme žilo, čo spôsobovalo relatívne sociálne istoty a prečo socializmus v podobe v akej sme ho poznali, nemohol mať dlhšie trvanie.

V dobe výkonných počítačov, mobilných telefónov, možností cestovať a vzdelávať sa kdekoľvek v EÚ či mimo nej, v dobe internetu a nákupných centier plných tovaru sa ťažko deťom vysvetľuje život, kedy bola krajina obohnaná ostnatým drôtom Železnej opony a vysielanie Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky bolo systematicky rušené a komunistami označované za zahraničné štvavé vysielanie.

So záujmom pozorujem 13 ročného syna, ktorý pozorne študuje každú starú dnes retro vec, ktorú do múzea prinesiem. Aj také tranzistorové rádio je na dnešnú dobu zariadením, ktorého obsluha je atrakciou aj pre neho napriek tomu, že predsa len má podstatne viac skúseností s technikou  a cestovaním, ako väčšina rovesníkov. Šušťanie pri manuálnom hľadaní rozhlasových staníc, natáčanie antény za signálom či nosenie rádia dokonca k oknu je činnosť, ktorú dnes naše deti fakt nepoznajú.

Práve od múzea a možností vidieť realitu minulosti si sľubujeme veľa. Deti budú mať možnosť vidieť to, čo ich rodičia už dávno zahodili.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články