ISSN 1338-032X

Na očkovanie sa môžu registrovať aj deti od 12-15 rokov. Čakáreň je otvorená

MZ SR |MM|  Registrovať sa na očkovanie môžu už aj deti vo veku 12 – 15 rokov, dostanú vakcínu od spoločnosti Pfizer/BioNTech:

https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia

Vekovú hranicu znižujeme po tom, ako Európska lieková agentúra odporúčila očkovanie touto vakcínou aj pre mladšie deti na základe výsledkov klinického skúšania.

Imunológ Miloš Jeseňák, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie v Univerzitnej nemocnici Martin, o očkovaní detí pre Denník N:
“Očkovanie proti covidu-19 je očakávaným krokom v rámci globálneho boja proti tomuto ochoreniu. Hoci má 90 až 95 percent detí mierny alebo bezpríznakový priebeh, deti môžu predstavovať zdroj infekcie pre iných. Navyše bol u detí opísaný závažný život ohrozujúci zápalový stav ako následok covidu-19, ktorý sa označuje ako MIS-C (multisystémový zápalový syndróm u detí). A okrem toho pokiaľ majú byť otvorené školy, bude potrebné očkovanie.
V klinických skúšaniach mRNA vakcíny preukázali vysokú účinnosť v tejto vekovej kohorte (96 až 100 percent), ako aj bezpečnosť. Závažné vedľajšie účinky neboli zaznamenané. Aktuálne prebiehajú aj štúdie v mladších vekových kategóriách. Na dosiahnutie efektívnej kolektívnej ochrany bude potrebné očkovať adolescentov aj deti.”

https://dennikn.sk/…/bez-ockovania-deti-12-proti…/…

Štátny ústav pre kontrolu liečiv o výsledkoch klinického skúšania:

Do klinickej štúdie bolo zapojených viac ako 2 000 dospievajúcich vo veku 12 až 15 rokov. Klinické skúšanie bolo kontrolované placebom, to znamená, že polovica dospievajúcich dostala vakcínu a polovica placebo. V skupine zaočkovanej vakcínou sa nevyskytol žiaden prípad nákazy, v skupine s placebom sa vyskytlo 16 prípadov. Toto klinické skúšanie ukazuje až stopercentnú účinnosť vakcíny, avšak skutočná účinnosť sa odhaduje na 75-100 %. Zaočkovanej skupine sa merala aj hladina protilátok, ktorá bola veľmi podobná ako v skupine očkovaných vo veku 16-25 rokov.

V klinickom skúšaní boli pozorované bežné krátkodobé nežiaduce účinky ako bolesť v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, triaška a horúčka. Zriedkavé nežiaduce účinky nie je možné v takomto klinickom skúšaní detegovať, keďže tie sa objavujú vo frekvencii 1:10 000.

EMA v súvislosti s vakcínou Comirnaty skúma veľmi zriedkavé prípady myokartitídy (zápalu srdcového svalu), ktoré sa objavili najmä u ľudí mladších ako 30 rokov. Súvis medzi týmito prípadmi a očkovaním zatiaľ nebol stanovený, EMA však prípady dôkladne monitoruje.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články