nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Únos lietadla spoločnosti Ryanair: EP žiada ďalšie sankcie voči bieloruskému režimu

Európsky parlament |MM|

  • dôrazné odsúdenie zadržania novinára Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy  
  • únos lietadla bieloruskými orgánmi označený za akt štátneho terorizmu 
  • výzva na posilnenie sankcií voči bieloruskému režimu  
  • pozastavenie účasti Bieloruska na medzinárodných športových podujatiach  
     
Parlament požaduje okamžité a bezpodmienečné prepustenie bieloruského novinára Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy. ©AP/Sergei Grits  

EÚ by mala rozšíriť sankcie voči bieloruskému režimu aj na osoby zapletené do núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku a zadržania novinára Ramana Prataseviča.

Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré vo štvrtok pomerom hlasov 626 (za): 16 (proti): 36 (zdržalo sa hlasovania) schválil Európsky parlament. Poslanci dôrazne odsúdili únos lietadla spoločnosti Ryanair z 23. mája ako akt štátneho terorizmu a vyzvali na okamžité a bezpodmienečné prepustenie Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy, ako aj všetkých ďalších politických väzňov zadržiavaných v Bielorusku.

Rozšírenie sankčného zoznamu EÚ

Uznesenie vyzýva Radu, aby čo najskôr uvalila sankcie ma osoby a subjekty v Bielorusku, ktoré boli zapojené do núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair a zadržania Ramana Prataseviča a Sofie Sapegy na jeho palube.

Členské štáty EÚ by mali s maximálnou naliehavosťou pristúpiť k ďalšiemu balíku sankcií proti jednotlivcom a subjektom, ktoré sa zúčastnili alebo sa podieľali na minuloročných volebných podvodoch či následnom porušovaní ľudských práv v Bielorusku, uvádza sa v uznesení. Sankcionovaní by podľa poslancov mali byť prokurátori, sudcovia a zamestnanci orgánov presadzovania práva zohrávajúci úlohu pri represiách, ako aj agenti, ktorí pre režim pracujú v oblasti propagandy, médií, dezinformácií, či jednotlivci podporujúci režim, ako je Marat Markov, ktorý 2. júna urobil rozhovor s Ramanom Pratasevičom v štátnej televízii ONT.

Parlament tiež požaduje urýchlené prijatie hospodárskych a odvetvových sankcií zameraných na kľúčové bieloruské podniky pôsobiace najmä v oblasti ropy a ropných produktov, uhličitanu draselného, ocele a drevospracujúceho priemyslu. Finančná podpora musí byť bieloruskému režimu striktne odopretá, akékoľvek nové úverové linky bieloruským bankám odmietnuté a akékoľvek investície do infraštruktúrnych projektov alebo hospodárskych podnikov v Bielorusku zastavené, uvádza sa v uznesení. Poslanci sa zasadzujú aj za opatrenia, ktoré európskym finančným inštitúciám zabránia nadobúdať dlhopisy alebo akékoľvek iné finančné nástroje vydané bieloruskou vládou a jej pridruženými verejnými inštitúciami.

Pozastavenie účasti Bieloruska na medzinárodných športových podujatiach

Uznesenie vyzýva na pozastavenie členstva Bieloruska v medzinárodných športových orgánoch a jeho účasti na medzinárodných športových podujatiach vrátane európskych a svetových šampionátov a olympijských hier v Tokiu. Poslanci tiež požiadali Úniu európskych futbalových zväzov (UEFA), aby bieloruskej štátnej televízii TVR odňala vysielacie práva na futbalový turnaj EURO 2020 a bezplatne ich pridelila nezávislej televízii Belsat.

Uznesenie sa zaoberá aj ďalšími aspektmi vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom. Schválený text v plnom znení bude k dispozícii tu.

Pokračujúce systematické zásahy voči demonštrantom a porušovanie ľudských práv v Bielorusku boli v utorok predmetom samostatnej plenárnej rozpravy so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Videozáznam celej rozpravy je k dispozícii tu, výňatky z nej sú k dispozícii tu.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články