ISSN 1338-032X

Originálne zástavy bývalého ZSSR, fotoaparát z roku 1951 a zápalky s komunistickou propagandou

Piatok a Marek z Prahy znovu priniesol zopár noviniek do pripravovaného múzea.

Je zaujímavé, koľko je ešte zachovaných originálnych zástav a vlajok bývalého Sovietskeho zväzu  (červená zástava so žltou hviezdou a kosákom s kladivom v ľavom hornom rohu) medzi občanmi. Chápem, že likvidácia zásob v mestách a na dedinách bola pre staršiu generáciu zaujímavá, no potomkovia zrovna veľké pochopenie pre symboly doby, ktorú vlastne vôbec nepoznali, nemajú.

Zástavy ZSSR teda máme dve – klasickú veľkú a aj takú zhruba štvrtinkovú. Veď uvidíte z expozície.

Dvoje originálne socialistické zápalkové krabičky aj so zápalkami a čo je najdôležitejšie, s originálnou komunistickou propagandou. Ku krabičkám s Václavom Havlom, logom VPN a predstaviteľom Poľskej Solidarity Lechom Walesom, sú skutočné výborným doplnkom múzea.

Ďalší starý fotoaparát ALTISSA  6×6 cm vyrobený niekedy okolo roku  1951  takmer nenesie známky opotrebenia. Bol vyrobený v Drážďanoch, je v originálnom puzdre a dokonca s originálnym návodom k nemu.

Malý, no zaujímavý odznačik 16. výročia založenia DDR (NDR- Nemeckej demokratickej republiky) doplní originálnu zástavu, razítka v mojom cestovnom pase, niekoľko drobností z NDR, Nemeckých Mariek a- samozrejme kúsku Bermínskeho múru, ktorý som si osobne zapožičaným kladivom v roku 1990 priamo z Berlínskeho múru odrazil.

Dva atlasy dejín budú len ako doplnok do knižnice, v ktorej sa obdobných publikácií nachádza už niekoľko.

Napriek originálom Cibulkových zoznamov spolupracovníkov ŠTB  venovaných osobne ich vydavateľom Petrom Cibulkom pri osobnom stretnutí s ním v Prahe v roku 2015, sme zakúpili jeden exemplár určený na listovanie návštevníkmi múzea.

Tento víkend bol okrem príprav priestorov na múzeum zaujímavý aj na dražby – už aby bol ďalší tovar na ceste k novému majiteľovi a na štúdium pre záujemcov o novodobú históriu ČSSR a doby našťastie už bývalej totality.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články