Župa začína rekonštruovať Zrkadlovú sálu Divadla Jána Palárika

0
15

TT SK |MM|  Trnavský samosprávny kraj ukončil verejné obstarávanie na rekonštrukciu Zrkadlovej sály Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorého je zriaďovateľom. Úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť Pamarch, ktorá vo verejnom obstarávaní ponúkla práce za 502 tisíc eur.

 

„Ukončili sme verejné obstarávanie na rekonštrukciu Zrkadlovej sály a vedľajšieho salónika na prvom poschodí Divadla Jána Palárika v Trnave. Do pokračovania komplexnej obnovy tejto historickej perly mesta investujeme ďalšieho pol milióna eur. Obnovená bude cenná výzdoba stien a stropov. Pribudnú nové lustre, ktoré odborníci vyrobia podľa dobových fotografií,“ avizoval trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Práce na rekonštrukcii národnej kultúrnej pamiatky by sa mali začať v druhej polovici júna 2021. Ukončenie prác je naplánované na október tohto roka.

 

Štuková výzdoba stien a stropov bude obnovená v zmysle primárnej povrchovej úpravy z obdobia svojho vzniku. Pôvodný drevený obklad bude odborne zrenovovaný a v miestach poškodenia opravený. Obnovený bude aj vstupný portál, pričom po oboch stranách budú umiestnené zrkadlá. V divadelnom salóne bude opravená podlaha, vynovené budú aj šatne a sociálne zariadenia. Súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie vzduchotechniky, ktorá bude zároveň klimatizovať.

Obnovou a kompletnou výmenou okien prešla v roku 2019 čelná fasáda divadla z Trojičného námestia. Vzhľad fasády sa vrátil do prvej polovice 19. storočia tak, ako ju v roku 1831 navrhol staviteľ Bernard Grünn.

 

V roku 2021 bola časť fasády divadla zo strany Divadelnej ulice zrenovovaná a jej štuková výzdoba obnovená v klasicistickom výraze. Tiež boli osadené historické repliky okien a drevených žalúzií, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou divadla.

 

Jozef Viskupič, trnavský župan

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno