nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Problémom stretov človeka so zvieratami a straty ich plachosti je človek

Tohtoročné jarné mesiace priniesli do spoločnosti témy, o ktorých doteraz z nejakých dôvodov veľmi nebola alebo nemusela byť reč. Jedno z najviac diskutovaných je zvýšený počet útokov medveďov na ľudí, iba niekoľko dní dozadu dokonca zavinenia smrti konkrétneho človeka medveďom. Povedzme si, čo sa zmenilo.

Aj u nás na rovine, kde sme medveďa mohli vidieť len v učebnici prírodopisu základnej školy prípadne v ZOO, bol medveď spozorovaný a to v blízkosti ľudských obydlí. Písali sme o tom tu:

Pozor ! V Pate bol zaznamenaný pohyb medveďa

Skutočne prípadov spozorovaného výskytu medveďa je viac a ľudia si tohto problému všimnú až vtedy, keď či už naživo, alebo z médií vidia rozbité okno, alebo vylámané dvere do cukrárne, či ako konzervy otvorené smetné nádoby, v ktorých sa “maco” so svojim potomstvom pohrabal, aby sa v nočných hodinách zasýtil.

Čo sa teda zmenilo? Už niekoľko rokov sa ochranári snažia upozorňovať na zabezpečené alebo nedostatočne zabezpečené stojiská s veľkoobjemovými nádobami v oblastiach, kde sa medvede vyskytujú. Toto vrátane bežného vykladania odpadových nádob a dokonca odpadkov v sakloch pred domy, spravidla každý týždeň večer pred ich odobratím firmou zabezpečujúcou zvoz odpadov spôsobuje prirodzené zjednodušenie si zháňania potravy u tejto šelmy, jej plachosť a návraty na tie miesta, kde určite potravu bez námahy nájde.

Z informácií ochranárov vyplýva, že medvede sú schopné zapamätať si dokonca večer, kedy s pravidelnou istotou odpadné nádoby a sakle plné “dobrôt” ľudia pred domy vykladajú.

Riešením sú zabezpečené stojiská na odpadové nádoby.

Nie je teda chybou medveďa, že sa pravidelne približuje k ľudským obydliam, ale nás ľudí. Sme to totiž my, kto narúša prirodzené prostredie pre medveďa, najlepšie priamo v lesoch staviame hotely, rekreačné centrá a výrazne rozširujeme turizmus všade tam, kde sa medveď cítil prirodzene doma a neohrozený.

Ďalším problémom je systematické zberanie letných plodov najmä ľuďmi z nižších sociálnych vrstiev a následne ich predaj pri cestách prechádzajúcim húfom turistov. Jednoducho oberáme zvieratá o prostredie, v ktorom sú doma oni a čudujeme sa, keď sa prispôsobia ľuďmi im nanúteným podmienkam.

Ďalším problémom je pohodlnosť a prikrmovanie zveri priamo pár metrov od posedov poľovníkov, ktoré sú dokonca situované pár metrov od vyasfaltovanej cesty do lesa. Takýto stav zadokumentovali odborníci Ministerstva životného prostredia, aby poukázali na ďalší problém, ktorý prikrmovanie spôsobuje. Medvede takto učia svoje mladé, kde opätovne s pravidelnou istotou potravu nájdu a to bez toho, aby za ňou museli chodiť kilometre v prírode.

Medveď je šelma, s ktorou sa neoplatí zahrávať a dokonca snažiť sa urobiť si s ňou selfíčko na pamiatku a následne sa fotografiou chváliť na sociálnej sieti. Skutočne je potrebné uvedomiť si, že sme to my ľudia kto narúša rovnováhu v prírode a kto chce za každú cenu všetko a všetkých okolo seba ovládať. Aj v tomto prípade platí nevyhnutnosť problém analyzovať a vykonať opatrenia, ktoré ho budú eliminovať, aj keď náprava v tomto smere bude zdĺhavá.

Ak náprava sinantropných jedincov nie je možná, žiaľ nastupuje zásahový tím ŠOP a medveď / medvedica veľa krát aj s potomstvom, musia byť humánnym spôsobom utratené.

Toto chceme? Určite nie! No aby tomu bolo inak, sa musíme pričiniť všetci.

Pre lepšie pochopenie problematiky prinášame videozáznam vyhotovený Ministerstvom životného prostredia, ktorý aj ľuďom neznalým problematiky nepochybne súčasný stav ozrejmí.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články