Nebezpečné hry na vagónoch a koľajisku. Na toto upozornite deti ale aj mládež

0
23

KR PZ Trnava |MM|  Policajti železničnej polície evidujú za minulý rok v rámci nášho kraja 9 úmrtí a 2 ťažko zranené osoby. Tento rok zomreli v koľajisku už 2 osoby.

Deti a mládež vyhľadávajú adrenalín. To ich ale môže stáť vlastný život.

Nedávno prišli o život dve mladé študentky, ktoré pre pár akčných záberov na sociálne siete riskli to najcennejšie. Nešlo o ojedinelé prípady a v rámci utuženia vzťahov v partii, keď sa mladí medzi sebou hecujú, kto dá viac, sú ochotné  deti ale aj mládežníci vyskúšať veci, s ktorými by mimo skupiny nikdy nesúhlasili. V štýle stihnem – nestihnem zabudnú na všetky zásady bezpečnosti a urobia najfatálnejšiu chybu vo svojom živote.

Ľudia sa na koľajiskách sami vystavujú nebezpečenstvu, predovšetkým svojím ľahostajným správaním a neopatrnosťou. Evidujeme aj prípady, keď nielen školáci, ale aj dospelí vbehnú na koľajnice so slúchadlami na ušiach a nepočujú prichádzajúci vlak. Pri strete s vlakom ide vo väčšine prípadov o smrteľnú zrážku. Treba si uvedomiť, že vlak je mnohotonový kolos, ktorého brzdná dráha môže byť až niekoľko sto metrov.

Rovnako sa človek vystavuje veľkému nebezpečenstvu, ak sa zdržiava v blízkosti elektrického vedenia. Myslite na to, že elektrický prúd si hľadá najkratšiu cestu do zeme. Na to využíva všetky „vodivé predmety“, teda aj ľudské telo. Sila prúdu na elektrickom stĺpe je cca 25000 voltov.

 

Zákon výslovne zakazuje:

–          zdržiavať sa v ochrannom pásme koľají

–          chodiť priamo po koľajnici

–          prechádzať cez koľaje v miestach, kde je to zakázané

–          postaviť sa medzi koľaje a zotrvať na nich

–          prebehnúť cez železničné priecestie v čase spustených závor alebo blikajúceho červeného svetla

–          vyliezať na odstavené vlaky a vagóny

–          pohybovať sa v priestoroch stanice mimo povolených miest

 

Polícia upozorňuje ľudí, aby sa správali zodpovedne a rešpektovali bezpečné zóny na nástupištiach a aj mimo nich. Prichádzajúci vlak vytvára okolo seba silné prúdy a víry vzduchu, ktoré vás môžu stiahnuť priamo pod jeho kolesá.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno