nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Tropické teploty teda už máme, no chýba nám akurát to more…

Dlhotrvajúce tropické horúčavy počas dňa pokračujúce tropickými nocami s teplotami v našom geografickom pásme iba niekoľko rokov dozadu úplne nepredstaviteľnými. Pätnásť rokov dozadu sme si takéto teploty veľmi radi užívali pri Jadrane, resp. Stredozemnom mori. A južnejšie. Tropické teploty teda už máme, no chýba nám akurát to more…

Dlhodobo vysoké teploty prinášajúce utrpenie ľudí a zvierat však nie sú celým problémom. Skutočným problémom je systematické likvidovanie našich lesov a v mestách aj vzrastlých stromov, po ktorých funkciu ochrany pred prehrievaním miest novo vysadené splnia až za dvadsať či tridsať rokov.

Zničenie vzrastlých prakticky sto ročných líp a ich vypílenie a nahradenie betónom najlepšie vidíme u nás v Seredi.

Naši potomkovia nás nepochvália ani za vyasfaltovanie Pekárskej ulice bez zasadenia stromov do verejného priestoru a na parkoviská. Prehrievanie našich miest vďaka takýmto chorým rozhodnutiam je závratné a pre živé organizmy mimoriadne škodlivé.

Zariadime sa technikou? No, nie vždy a zďaleka nie všade.

Problémom sú aj činžiaky a rodinné domy, v ktorých nebolo počítané s inštaláciou klimatizácií v stovkách kusov a tak infraštruktúra bez jej rozšírenia neumožní komfortné používanie dvoch či troch klimatizačných jednotiek v každom byte prakticky 24 hodín denne.

Na Slovensku pri cene elektrickej energie to neumožní ani finančný príjem bežných ľudí. Dostávame sa tak do stavu, že opätovne len ti bohatší budú mať šancu prežiť stále dlhšie trvajúce horúčavy teplotou šplhajúce sa k 40 stupňom C.

Jednoducho máme problém. Vidíme ho denne, no pre jeho riešenie robíme pramálo. Skôr končíme v nič neriešiacich diskusiách dnes už menej v krčme, no o to viac na internete  namiesto toho, aby sme samosprávy nútili prijímať také opatrenia, ktoré by následky vážneho otepľovania klímy v mestách  aspoň zmierňovali.

Aj tu sa skutočne zbadáme až vtedy, keď bude neskoro?

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články