nedeľa, 19. septembra, 2021
ISSN 1338-032X

Taliban skôr či neskôr bude problémom aj pre Európu – AKTUALIZOVANÉ

Už dnes je zrejmé to, s čo nepredpokladali ani Američania a ani ostatné civilizované krajiny sveta – vláda Afganistanu je (dnes už bola) slabá a neschopná udržať krajinu pred teroristickým Talibanom.

Zároveň je dnes už jasné, že militantný Taliban je problémom pre civilizovaný svet. Je smutné, že po dvadsať ročnej prítomnosti medzinárodných vojsk, výcviku legitímnych ozbrojených zložiek krajiny, aplikácie demokracie západného štýlu a pokusov nastoliť v krajine ako tak akceptovateľný systém, po odchode spojeneckých vojsk, Afganistan obsadili militantní vojaci Talibanu obutí v sandáloch prakticky za niekoľko dní. Hlavné mesto Kábul dokonca obsadili prakticky bez boja a podstatne skôr, ako predpokladali aj tí najväčší pesimisti.

Dnes v Afganistane vládne chaos a obavy o budúcnosť. Opätovne hrozí zavedenie extrémnej vlády s obmedzením práv žien, obmedzenia školskej dochádzky a pod.

Dnes by už malo byť jasné aj politikom USA a Európy, že zavádzanie demokracie v krajinách ako Afganistan je skutočnou utópiou.

Dianie v Afganistane sa bežnému Európanovi môže zdať nepodstatné a verím že drvivá väčšina ľudí ani len netuší, ako veľmi sú k nám blízko problémy, ak sa v tejto krajine vyskytnú.

Zhoršenie bezpečnostnej situácie priamo ovplyvní celý región a to pravdepodobne aj Kaukaz a separatistické enklávy v moslimskej časti Ruskej federácii a to napr. Čečensku a Dagestane. Nehovoriac o postsocialistických “stanoch” Tadžikistan a pod.

Akékákoľvek destabilizácia tak výbušného regiónu je skutočným rizikom pre Európu aj z dôvodu ďalšej emigračnej vlny, ktorá nevyhnutne bude nasledovať.

Militantný Taliban po ovládnutí Afganistanu nájde dostatok zbraní zanechaných regulérnym ozbrojeným zložkám krajiny, čím ešte získa na sile a pomerne určite sa ju pokúsi využiť aj navonok.

Dokáže sa svet s týmito výzvami vysporiadať?

– – –

AKTUALIZOVANÉ     16.08. 2021 23:10

Prezident USA  Biden sa vyjadril veľmi jasne a zrozumiteľne – vlada Afganistanu sa zaviazala bojovať s Talibanom, no nedodržala to. Nenechá USA zomierať amerických vojakov v Afganistane a nebude USA miliardami USD financovať boj v krajine, v ktorej vlastní vojaci nemajú ochotu bojovať a brániť svoju vlasť.

Vojenská sila Afganistanu nezabezpečila stabilný Afganistan, nechce zavádzať amerických občanov a nechce zodpovednosť prenášať na ďalšieho prezidenta.

Výborný prejav, výborné rozhodnutie.

Aj tu je ale vidieť, ako krehký je mier bez ozbrojených síl USA a NATO.

Čo teda donesie budúcnosť?

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Ďalšie články