Rok stačil na to, aby originál Železnej opony z Československej hranice bol vystavený v múzeu totality

0
69

Od Nežnej revolúcie v tomto roku uplynie 32 rokov. Krátko po novembrových udalostiach, presne  10. decembra 1989  od skorých ranných hodín prekročilo Železnú oponu smerom do rakúskeho Hainburgu takmer 200 000 ľudí zo Slovenska, aby sa pozreli na slobodný západ a na hrad Devín z druhej strany Dunaja. A aby spolu s Milanom Kňažkom, Jánom Budajom a starostom Viedne Helmuthom Zilkom nahlas a slobodne povedali “Ahoj Európa!”.

Železná opona je dnes pre aj strednú generáciu ľudí pojem, ktorý poznajú len z novín, časopisov a sem tam relácií vysielaných v televízii. Naše deti skutočnú Železnú oponu na ktorej boli skutočne strieľaní a Československými vlčiakmi cvičenými pohraničnou strážou trhaní ľudia utekajúci na Západ, našťastie nepoznajú. A verme, že tú reálnu deliacu ľudí na základe politických rozhodnutí, ani poznať nebudú.

Železná opona tu po desiatky rokov  skutočne bola a to na stovkách kilometrov Československých hraníc s Rakúskom a Nemeckou spolkovou republikou. V materiáli uverejnenom prakticky pred rokom pod názvom “Časť originálnej “Železnej opony” z hraníc od Znojma dnes skončila v Seredi” sme písali, ako sme časť Železnej opony v Českej republike vydražili a boli osobne zobrať.

Časť originálnej “Železnej opony” z hraníc od Znojma dnes skončila v Seredi

Práve dnes sme sa rozhodli niekoľko hodín venovať zloženiu originálnych komponentov oplotenia, ktoré sme vydražili v Českej republike.

Napriek tomu, že drevené koly sú impregnované podľa zápachu dechtom, ostnatý drôt vonku prežil desiatky rokov a výstražná tabuľa je smaltovaná, rozhodli sme sa originály chrániť pred nepriaznivým počasím a zachovať ich v dnešnom stave a tak sú umiestnené v interiéri. Vo vonkajšom prostredí následne urobíme jej vernú repliku o dĺžke asi 5 metrov.

V zakúpených originálnych komponentoch máme šťastie. Ide o kúsky preukázateľne z obdobia do roku 1965, nakoľko máme originálny kus ostnatého drôtu  s jeho koncom ucviknutým od  napojenia na elektrický prúd. Na protest medzinárodných ľudskoprávnych organizácií, bol elektrický prúd o napätí  6000V v  oplotení vypnutý. Zároveň boli odstránené aj nášľapné míny.

Ďalší originálny artefakt socializmu je teda na mieste. Srdečná vďaka patrí každému, kto sa o to pričinil. Veríme, že už pocit originálneho kusa zo štátnej hranice socialistického Československa spolu s dobovými fotografiami a videozáznamami aj deťom aspoň trochu priblíži nezmyselnosť plotov s ostnatými drôtmi deliacich od seba civilizovaných ľudí.

Čo je Železná opona, ako vznikla, vyzerala a kde sa nachádzala? Pozrite si niekoľko zaujímavých videí:

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno