Dlhú dobu sme mali akceptovať, že sa “skutok nestal”. Na čo si ešte máme zvykať?

0
2

Iba nedávno nejaký Boris Beňa prijal trest za vec, v ktorej bolo následne generálnym prokurátorom  exšéfovi  SIS podľa § 363 Trestného poriadku zastavené trestné stíhanie. Niekto teda chce ukončiť vec tým, že  človek, ktorý dal úplatok je právoplatne potrestaný a ten, kto ho (vyplývajúc z podstaty veci) mal prijať, už stíhaný nie je.

Nevieme, kde je pravda, máme rešpektovať rozhodnutia súdov  a prokurátorov odvolávajúcich sa na zákon. Strašne chceme, no hlava nám takéto anomálie neberie – prečo by sme teda mali? Preto, lebo ľudia vo funkciách  rozhodli nehľadiac ani len na to, ako arogantne, odporne a nelogicky ich rozhodnutia vyzerajú?

Máme dôverovať polícii, prokuratúre a justícii. To fakt máme akceptovať, stav popísaný vyššie? Vážne máme “zobrať na vedomie” a neriešiť predávanie informácií niektorými policajtami zločineckým skupinám, obchodovanie s informáciami, ktoré mali zostať tajnými, či s vynesenými rozsudkami na objednávku sudkyňami  ochotnými zničiť existenciu nevinných ľudí za dámsku kabelku, alebo dovolenku niekde na jachte zakúpenej podvodníkom z neoprávnených vratiek DPH?

Skutočne máme byť ticho tam, kde nás presviedčajú, že je normálne nevyšetrovanie alebo nedostatočne intenzívne vyšetrovanie zastrašovania, vydierania, hrubého nátlaku,  likvidácie majetku a ľudí odhaľujúcich nezákonné konanie volených zástupcov, úradníkov či politikov?

Ale my nie sme niekde v južnej Amerike, či Afrike, kde sa vládne dlhším mečom alebo väčším zásobníkom nabitom v samopale…

Preto nemusíme.

Napriek veľa normálnym rozumom nepochopiteľným udalostiam posledných dní stále verím, že tí, ktorí občanom sľubovali tak dôležitú zmenu si uvedomia svoju zodpovednosť a záväzky, ktoré nám občanom a voličom dali  dobrovoľne. A my skutočne nemusíme tolerovať ich zápasy o ich záujmy – sú vo funkciách, kde musí byť záujem verejný na prvom mieste.

Čas na realizáciu ich sľubov sa nemilosrdne kráti a história píše ďalšie listy obsahom stále otvorenej kroniky.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno