Medzinárodný deň elektroodpadu si MŽP pripomína pomocou občanom

0
3

MŽP SR |MM|  Ministerstvo životného prostredia (MŽP) podporuje obehové hospodárstvo a v tejto súvislosti ponúka obyvateľom Bratislavy možnosť využiť kontajner na zber drobného elektroodpadu. Červeno-biela zberná nádoba na drobný elektronický odpad je umiestnená pred budovou ministerstva na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave do 21. októbra 2021. MŽP si týmto spôsobom pripomína Medzinárodný deň elektroodpadu, ktorý bude na 14. októbra. 

Podľa slov ministra životného prostredia Jána Budaja sú zberné nádoby na drobný elektroodpad štandardom po celej Európe a svoje miesto si nachádzajú tiež v slovenských mestách a obciach. „Prispievajú k ochrane životného prostredia a obyvateľom uľahčujú cestu k recyklácii. Spotrebiteľ je kľúčom k obehovej ekonomike,“ zdôraznil minister Ján Budaj.
Červeno-biely kontajner na drobný elektroodpad je určený pre mobilné telefóny, IT zariadenia, hobby náradie, malé kuchynské spotrebiče, elektronické hračky a batérie. Naopak, do červeno-bielych kontajnerov nepatria televízory, monitory, žiarivky a úsporné žiarovky, tiež komunálny odpad, biologicky rozložiteľný odpad, ani zdravotnícky materiál.
Podľa Organizácie spojených národov každý človek planéty vyprodukuje v priemere 7,6 kilogramu elektronického odpadu. Miera recyklácie elektroodpadu predstavuje celosvetovo približne 17 %. Na Slovensku je lepšia miera recyklácie elektroodpadu. V roku 2020 sa na Slovensku vyzbieralo približne 46-tisíc ton elektroodpadu, zhodnocuje a recykluje sa zhruba 94 %.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno