Policajti sú povinní zakročiť, zjednať verejný poriadok a dodržiavanie zákonov – VIDEO zo zákroku v Piešťanoch

0
70

Pred zhruba 24 hodinami sme uverejnili správu KR PZ týkajúcu sa zásahu policajtov v predajni LIDL v Piešťanoch. Správa v novinách a rovnako aj na sociálnych sieťach vyvolala rozdielne reakcie u väčšiny diskutujúcich.

Z diskusie vyberáme príspevok, ktorého autor viac menej presne pochopil, o čo v predajni komu išlo:

pre Martin 5. novembra 2021, 12:35   S Martinom plne súhlasím. Nestačí im už to, že provokačne vyzývajú ľudí aby sa nedali očkovať, ale už ich drzosť prekračuje medze. Čo takto, aby išli vystriedať ľudí, ktorí sú v nemocnici na pľúcnej ventilácii, ktorí bojujú o život a nie vlastnou vinou sa tam dostali? Ale si títo mudrlanti myslia, že čert svojho nevezme?

Ako reakcia na tohto diskutujúceho sa okamžite objavil príspevok s týmto obsahom:

Pre martinko 5. novembra 2021, 13:07   Počuvaj mily pan Martinko . Ty dosračkovany typ. Ty sa mas pridat k tym odvaznim bojovnikom za slobodu a prava pre spolocnost a nie tu este pisat proti nim . Tebe rusko na hubu cely život a takym podobnym ako si ty . Dufam , ze si ho aj na papuli nechas aj potom ked uz ho raz nebudes musiet nosit ty sračka posrana.

Ďalšie príspevky môžete v kontexte čítať tu: https://www.seredonline.sk/2021/11/05/policajny-zasah-v-piestanskom-obchode-pripad-si-prevzal-vysetrovatel-ruvz/

Diskutujúci napísali aj toto:

Pravda je len jedna 5. novembra 2021, 13:38  Bohuš súhlas. Ešte dodám , že policajti len konajú ako im to nariadili , a nie všetci s tým aj súhlasia. Takže ten hnev namierený na nich je od veci.

A reakciu na príspevok toto:

Anonym 5. novembra 2021, 13:39  A v pripade, ze priblizi svoju nezaruskovanu papulu na dosah, budem to povazovat za ohrozenie nebezpecnou nakazlivou chorobou a vyuzijem moznost, ktoru mi poskytuje zakon.

Je nevyhnutné pripomenúť, že PZ SR má zákonom uložené povinnosti a policajti nemôžu konať v rozpore so zákonom. Ich povinnosťou aj v piešťanskom obchode bolo zjednať nápravu tam, kde bol porušený zákon a s ním súvisiace predpisy a nariadenia. Tie tu nie sú za účelom svojvoľného obmedzovania slobody jednotlivcov alebo skupín obyvateľov, ale za účelom ochrany verejného zdravia.

Samotní zasahujúci policajti – povedzme si na rovinu – sú v nie závidenia hodnej situácii, kedy na jednej strane na nich ziapajú akoby zmyslov zbavení jedinci a skupiny dobre motivovaných ľudí s obvineniami že sú brutálni, nazývanú ich fašistami a pod. A na strane druhej sú povinní konať striktne podľa zákona a chrániť verejný poriadok a dodržiavanie zákonov a s nimi súvisiacich nariadení.

Skupiny ľudí systematicky pendlujúcich medzi obchodnými prevádzkami vo viacerých mestách sú dobre organizované. Dohadujú sa na mieste “okupácie” pokladní, čase, ale aj spôsoboch, ktorými demonštratívne budú verejnosť a samotné prevádzky obmedzovať v činnosti.

Títo ľudia kričia, že sú obmedzovaní vo svojich právach a nútení nosiť rúška ignorujúc fakt, že sú to oni samotní, kto iných obmedzuje v právach, slobode a pohybe. A v neposlednej rade aj potenciálne ohrozuje na zdraví. Zabúdajú teda na základnú definíciu demokracie – moja sloboda končí tam, kde začína sloboda iného. O absencii ochoty prijať k demokracii okrem práv aj povinnosti, asi veľa písať netreba.

V diskusii na SOL sme našli aj príspevky obviňujúce policajtov z brutality a neopodstatneného útoku na ľudí bez rúšok. Opak je však pravdou. Policajti nezasiahli z dôvodu producírovania vo vnútorných priestoroch predajne sa bez rúšok, ale z dôvodu neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa a pre kladenie aktívneho odporu konkrétnych osôb.

Aj priemerne inteligentnému človeku by malo byť jasné, že policajti si boli vedomí zaznamenávania celého zákroku mobilnými telefónmi a následného nevyhnutného vyhodnocovania spôsobu a taktiky vykonania zákroku. A policajti sú si vedomí aj faktu, že dotyčné osoby sú v konaní a správaní synchronizované a práve neadekvátny zákrok by radi vyvolali už len provokačným a čo do arogancie sa stupňujúcim správaním.

Na sociálnych sieťach videozáznamy zverejnil hlavne  Jojo Hronkovič. Videozáznamy zaznamenali tisíce zdieľaní a šíria sa sociálnymi sieťami s rôznymi komentármi.

Tri základné videozáznamy od zdroja FB: Jojo Hronkovič zverejňujeme:

Je nevyhnutné uvedomiť si fakt, že nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách stúpa počet nových prípadov infikovania sa koronavírusom a nemocnice sa zapĺňajú covidovými pacientami. Opätovne hrozí stav, kedy práve z dôvodu obsadenosti nemocníc covidovými pacientmi, budú ľudia trpieť a zomierať na pochopiteľnú neschopnosť zdravotníctva dostatočne reagovať na bežné situácie, či odkladanie výkonov napr. u pacientov trpiacich na ochorenia inak bez problémov liečiteľné.

V súvislosti so synchronizovanými “útokmi” na obchodné prevádzky je potrebné očakávať ďalšie emotívne výstupy na “divadle” zúčastnených komparzistov, s najväčšou pravdepodobnosťou budú do “nákupov” viac zapájať dokonca deti a to už môžu nastať situácie, kedy budú zásahy proti nim stále problematickejšie a náročnejšie aj na psychiku policajtov a ostatných represívnych zložiek.

Polícia dnes potrebuje podporu a rešpekt viac, ako kedykoľvek pred tým. Covid tématiku totiž zneužívajú aj niektorí politici nehľadiac na následky páchané na značnej populácii hľadajúcej a obhajujúcej jednoduché riešenia zložitých vecí.

Zlyhala hlavne prevencia a politici. Polícia mala riešiť neopodstatnené protesty (napádanie a osočovanie bežných ľudí, blokovanie dopravy) v zárodku. Autority sa mali k problematike postaviť čelom  dávno a namiesto populizmu a vytĺkaniu politického kapitálu z covidovej problematiky, mali vedecké poznatky prezentovať jednotne a s oveľa väčšou dôraznosťou. A zároveň potlačovať extrémistické a ničím nepodložené útoky na odborníkov, lekárov a očkovaných ľudí.

Dnes sa totiž bežne stretáme s názormi, že sme to my “opichanci a poslušné ovce”, kto ohrozuje na zdraví a obmedzuje na právach ľudí fungujúcich na dezinformačných weboch a vo svojich bublinách vytvorených vo virtuálnych životoch existujúcich len a len na sociálnych sieťach. To je vážny problém spoločnosti a bojím sa, že bude ešte horšie.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno