Deň vojnových veteránov na vojenskom cintoríne v Petržalke

0
15

Miroslav Košírer / Bratislava /  Ľudia na celom svete si 11. novembra pripomínajú vojnových veteránov. V tento deň 11.11. v roku 1918 presne o 11.11 hod.  zaznela pri podpise prímeria symbolicky posledná salva, ktorá ukončila prvú svetovú vojnu.

Symbolom veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Červené kvety totiž pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Práve, preto sa v niektorých krajinách nazýva „Deň vojnových veteránov“ aj „Dňom červených makov“ a pripnutím symbolického kvetu si ľudia pripomínajú hrdinstvo vojakov a vzdávajú im úctu. Deň vojnových veteránov si pripomenuli naši politici na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke.

O 9:00 hod prišla položiť veniec k centrálnemu krížu vojenského cintorína prezidentka SR Zuzana Čaputová. O 11:00 hod prišiel do areálu cintorína položiť veniec predseda vlády Eduard Heger a o niekoľko minút neskôr prišiel predseda parlamentu Boris Kollár. Následne sa k účastníkom pietneho aktu pripojili vojnoví veteráni, kluby vojenskej histórie a ďalší, ktorí taktiež položili vence a zapálili sviečky na hroby padlých vojakov. Neoddeliteľnou súčasťou pietnej spomienky boli aj komentované prehliadky štábnym kapitánom Ivanom Horským v interiéroch vojenského múzea v bunkri BS – 8, na Kopčianskej ulici v Petržalke, kde je inštalovaná výstava fotodokumentov z prvej aj druhej svetovej vojny.

 

Foto : Miroslav Košírer

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno