O živote v socializme sa všetko potrebné dozviete v Múzeu totality

0
29

Sereď / Počas posledných asi dvoch týždňov nám nedostatok času nedovolil uverejňovať prírastky do Múzea totality, ktoré de facto tohtoročným 17. novembrom bolo sprístupnené verejnosti.

Ako sme avizovali už v minulosti, nie sú prioritou osobné návštevy (vstupné vyberať nebudeme), ktoré v plnej miere neumožňujú ani protiepidemické opatrenia, ale dostupnosť exponátov v online podobe na internete.

Aj keď interiéry múzea sú upravené kompletne, exteriér úpravy ešte len čakajú. Tie však budú postupne realizované spoločne s ostatnými budovami ako štúdio a ďalšie  nie malé priestory.

Pýtate sa teda, či je možné exponáty vidieť osobne? V podstate áno, no nateraz len po individuálnej dohode a hlavne na akciách, ktoré budú súčasťou nahrávania rozhovorov s významnými ľuďmi a disidentmi.

Pýtate sa, či má fyzické vystavenie exponátov zmysel? Áno má, pretože priestory sú zároveň priestorom na stretanie pri káve a v diskusiách už dávno fungujúceho Klubu demokracie. Niet nad posedenie v štýlovom súkromnom priestore poskytujúcom dostatočné súkromie, pohodu a príjemnú atmosféru.

Pýtate sa, či sú všetky exponáty online? Nie, nie sú a ešte dlho nebudú. Online je zatiaľ cca 5 % exponátov a kníh. Spracovávanie je totiž náročné časovo. Chceme, aby každý online vystavený exponát mal svoj čo najpodrobnejší popis, fotografiu, či dokonca video dokumentujúce jeho využitie v praxi. Špeciálne sa tešíme na cyklostyl, k funkcii a význame ktorého pre šírenie informácií (v totalitnom režime aj zakázaných)  väčšina ľudí dnes už ani len netuší.

Špeciálnym priestorom je študovňa slúžiaca ako servis pre študentov a zázemie na odpočinok. Áno, snažili sme sa vytvoriť komplex, ktorý bez najmenších pochýb zabezpečí praktické využitie zozbieraných a neustále dopĺňaných exponátov a prínos múzea pre zachovanie pravdy o totalitnom režime.

Porevolučný vývoj a totalitné praktiky niektorých politikov po ´89 sumarizujeme a pripravujeme do ďalšej expozície.

Samostatnou expozíciou je Sereď, vývoj v meste a závody, ktoré tu fungovali počas socializmu. Neopomenuli sme ani osobnosti a tých, ktorí sú so Sereďou spájaní aj dnes.

Práve tu majú možnosť pomôcť aj obyvatelia mesta -artefakty z minulosti (aj drobnosti) a pamiatky na Niklovú hutu, Pečivárne, Kávoviny a ostatné firmy v podobe fotografií, drobných predmetov, vlajok, plagátov, odznakov či iné dochované veci, môžete vystaviť v múzeu.

Ja potrebné uvedomiť si, že od Nežnej revolúcie uplynulo 32 rokov a doba sa zmenila natoľko, že bežný dnes už štyridsiatnik ani len netuší, čo socializmus reálne bol a ako sa v podnikoch v danej dobe pracovalo.

Kde nájdete múzeum online?

Pre socializmus ako taký sme spustili web na  https://socializmus.sk/

a samotné múzeum nájdete tu: https://www.muzeumtotality.online/

Na webe pribudne bazár s možnosťou predaja starých, retro a zberateľských  predmetov a projekt možnosti prezentovania vlastných zbierok, ktoré by mala vidieť verejnosť.

Osloviť nás môžete aj e-mailom na adrese: info@muzeumtotality.online alebo info@socializmus.sk

a samozrejme telefonicky na +421 907 277 777.

O stretnutiach  Klubu demokracie, ako aj iných akciách (diskusie s disidentmi a pod.) budeme samozrejme vopred informovať v našich médiách.

 

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno