Sieť nákupných centier si vytvorila vlastnú vyhlášku, kde podnikateľov vpúšťa bez akýchkoľvek obmedzení

0
770

Nitra /  Včerajšie vyzdvihnutie cez internet objednaného tovaru v jednom z nákupných centier v Nitre ma presvedčilo o tom, že bez tvrdých a nekompromisných sankcií v záujme ochrany verejného zdravia vyvodzovaných voči porušovateľom protiepidemiologických opatrení sa tento štát nezaobíde. Netuším, či ignorovanie pravidiel máme “v krvi”, no keďže vlastníkom tohto reťazca je firma so sídlom v Poľsku, asi v tom nie sme tak úplne sami.

Asi trištvrte hodinové čakanie na vydanie zaplateného tovaru pre logistické zlyhanie obchodu mi umožnilo podrobne sledovať výkon kontroly ľudí vstupujúcich do predajne zamestnancom.

Počas môjho čakania vošlo asi 20 ľudí do predajne, preto môžem povedať, že ide o slušnú vzorku.

Pracovník sediaci na stoličke s respirátorom prakticky nikdy nezakrývajúcim nos, málokedy ústa, od ľudí poctivo vstupujúcich do objektu s poctivo prekrytými dýchacími cestami vyžadoval potvrdenie o očkovaní dvomi dávkami vakcíny, potvrdenie o prekonaní Covidu-19, prípadne živnostenský list alebo výpis z obchodného registra.

V súlade so stanovenými pravidlami dovnútra nevpúšťal ľudí s negatívnym testom a to ani z aktuálneho dňa.

V čom je teda problém?

Od živnostníkov nevyžadoval žiadne preukázanie sa vakcináciou alebo prekonaním Covidu-19 – tým stačil na vstup do predajne živnostenský list. Podotýkam, že sám som podnikateľom a nie som si vedomý toho, že by sa vyhláška alebo akákoľvek iná legislatíva vyňala túto kategóriu občanov z pod povinnosti dodržiavania protiepidemiologických opatrení.

Na konkrétnu otázku, či od živnostníkov skutočne nevyžaduje žiadne potvrdenie o očkovaní alebo prekonaní Covid-19 nielen samotný pracovník, ale aj ostatný personál odpovedal, že áno, postupujú podľa vyhlášky a živnostníci majú vstup bez akýchkoľvek obmedzení. Vyhlášku skutočne mali na stole, no táto nič podobné neobsahovala. Preto som sa zaujímal o problematiku ďalej, až sa zamestnanci opatrne priznali, že ono to vyplýva z vyhlášky, ktorú im ráno prečítali a že oná vyhláška pochádza od vedenia spoločnosti v Prešove. Ako tomuto som fakt veriť nechcel, preto som si nechal zavolať vedúceho predajne. Prišiel jeho zástupca, ktorý potvrdil slová zamestnancov a zároveň relatívne ochotne mi nechal prečítať aj ich internú vyhlášku, ktorej stálo:

“Režim OP sa netýka podnikateľov!

Všetkým podnikateľom je potrebné umožniť vstup bez ohľadov na status ich očkovania ak predložia výpis z obchodného registra, živnostenského, alebo plnú moc na nákup v mene podnikateľa. Vzťahuje sa tiež na zástupcov miest a obcí, advokátov, ako na jar.  Vyhláška sa totiž predaja veľkoobchodne medzi podnikateľmi nedotýka.

Podpísaný Jakub L.”

Vedenie spoločnosti sme sa snažili dnes predpoludním, ako aj popoludní osloviť dokopy 9-timi telefonátmi. Ani v jednom prípade však zverejnené telefónne čísla nikto nedvihol, preto sa nám ich stanovisko zabezpečiť nepodarilo.

Keby som túto “vyhlášku” vydanú firmou nemal možnosť vidieť osobne, neveril by som. Chápem snahu subjektu podnikajúceho v obchode neutrpieť opatreniami straty, resp. utrpieť čo najmenej. Robiť to však takýmto spôsobom nie je zrovna seriózne a vychádzajúc z konzultácie z RÚ VZ ani zákonné.

Je skutočne na nás ľuďoch, ako k opatreniam proti šíreniu Covid-19 pristúpime a na kontrolných orgánoch či ich úmyselné nedodržiavanie bude dostatočne razantne sankcionovať.

Myslím si, že je v záujme celej spoločnosti, aby sme sa Covidu zbavili čo najskôr, no takýmto spôsobom v kombinácii s nízkou zaočkovanosťou tu bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj budúci rok.

 AKTUALIZOVANÉ: aktuálne záväzné protipandemické opatrenia:

Konkrétne pre prevádzky obchodných domov.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno