Vicepremiérka Remišová: Pomáhame turizmu na Spiši, hrad Ľubovňa čaká rekonštrukcia hradieb a nádvoria za 800 000 eur

0
40

MIRRI |MM|    Na záchrane národného kultúrneho dedičstva nám záleží. Podpora takmer 800 000 eur smeruje tentoraz na rekonštrukciu Ľubovnianskeho hradu. Dominanta z 13. storočia týčiaca sa nad mestom Stará Ľubovňa sa dočká opravy severovýchodného opevnenia. Z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), ktoré spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, sa zrekonštruuje tiež jedno z nádvorí hradu.

„Bohatstvom slovenských regiónov sú prírodné krásy a kultúrne pamiatky. Hrad Stará Ľubovňa je pýchou severného Spiša a zaslúži si väčšiu pozornosť. Z grantov EHP financujeme obnovu až 19 pamiatok, ktoré sú nielen naším národným kultúrnym dedičstvom, ale zároveň majú potenciál napomôcť rozvoju cestovného ruchu v regiónoch. Pamiatky nielen obnovujeme, ale podporené projekty im tiež vdýchnu nový život a viac ich otvoria návštevníkom,“ uviedla vicepremiérka a ministerka investícií  Veronika Remišová, ktorej rezort granty riadi.

Cieľom projektu je rekonštrukcia a obnova severovýchodnej hradby Ľubovnianskeho hradu a zvýšenie bezpečnosti jeho tretieho nádvoria. Súčasne sa pred zosuvom ochráni priľahlé archeologické nálezisko kasární zo 17. storočia. Celá lokalita je totiž v havarijnom stave a hrozí jej samovoľné zničenie. Po obnove návštevníkom hradu predstaví nálezisko stála výstava, plánujú sa tiež vzdelávacie podujatia, vybudovanie sokoliarskeho dvora a prezentácie dobových remesiel.

Projekt realizuje Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni v spolupráci so Základnou školou s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach a občianskym združením Priatelia hradu Ľubovňa a tiež s nórskym partnerom  Múzeom mesta Vardo.

Projekt podrobne predstaví v utorok 30. novembra o 10:00 online otváracia konferencia. Záujemcovia sa do nej môžu zapojiť prostredníctvom aplikácie Zoom.

Pripojiť sa bude dať prostredníctvom linky:

https://us02web.zoom.us/j/84579625439?pwd=YVAvL1ZOR3ZSSDk3S3NOWTNmZm1Hdz09, meeting ID: 845 7962 5439, passcode: 641155.

 

Hrad Ľubovňa postavili po roku 1292 z iniciatívy uhorského kráľa Ondreja III. V 16. storočí ho prestavali na veľkolepú renesančnú pevnosť. Do jeho histórie sa zapísali členovia významných uhorských i poľských šľachtických rodov – Drugethovci, Kmitovci, Lubomirskí, Raiszovci, Zamoyskí. Viac ako 350 rokov na hrade sídlili poľskí správcovia zálohovanej časti Spiša (1412 – 1769). História hradu má množstvo zaujímavých momentov. Napríklad v polovici 17. storočia chránil poľské korunovačné klenoty a v roku 1768 tu väznili slávneho dobrodruha, grófa Mórica Beňovského. Posledným majiteľom hradu bol poľský šľachtic gróf Ján Zamoyski, ktorý mal za manželku španielsku princeznú Isabellu de Bourbon-Zamoyskú, neter španielskeho kráľa Alfonza XIII.

 

V súčasnosti je po rozsiahlej a náročnej rekonštrukcii sprístupnený celý areál hradu, vrátane najrozsiahlejšieho objektu, ktorým je renesančný palác. K najcennejším častiam hradu patrí hlavná veža, ktorá sa zachovala ešte zo stredovekých čias. Od mája 2013 je hrad Ľubovňa prístupný aj nevidiacim a nepočujúcim.

 

Projekt „Obnova hradu Ľubovňa – rekonštrukcia severovýchodnej hradby a 3. nádvoria“ získal podporu 799 550 eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021 a zo štátneho rozpočtu SR. Je jedným z 19 aktuálne podporených projektov z programu Kultúra, ktoré sú zamerané na obnovu nehnuteľného kultúrneho dedičstva.

Viac o Grantoch EHP a Nórska na Slovensku nájdete na: http://www.eeagrants.sk/ a http://www.norwaygrants.sk/

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno