Totalita nemôže mať ľudskú tvár

0
6

A to napriek tomu, že Alexander Dubček v roku 1968 mal iný názor.

Vrcholový funkcionár KSČ presadzoval tzv. Socializmus s ľudskou tvárou. Bolo to v čase, kedy si občania Československej socialistickej republiky skutočne mysleli, že socializmus, resp. totalitný režim  komunisti dokážu zmierniť, zaviesť prvky demokracie a že sa snáď budeme vo vývoji približovať západným krajinám.

Nevydalo. Nie všetci komunistickí funkcionári totiž uvoľnenie totalitného režimu chceli a tak do krajiny pozvali vojská armád Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskou armádou. Práve sovietski vojaci v Československu zostali “dočasne” a to až do ich “vyhnania” po Nežnej revolúcii.

Táto násilná okupácia Československa sa do dejín štátu zapísala čiernymi písmenami a významne zmenila pohľad väčšiny ľudí na násilné presadzovanie politiky ZSSR realizované vojenskou silou v iných štátoch.

Od narodenia Alexandra Dubčeka uplynulo 100 rokov.

O okupácii ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy, ako aj Alexandrovi Dubčekovi, sa množstvo originálnych dobových materiálov nachádza aj v Múzeu totality, ktoré je verejnosti už k dispozícii online a pri akciách aj s možnosťou osobnej návštevy.

O Múzeu totality sa viac dozviete v materiáloch publikovaných v novinách a to v tejto rubrike: https://www.seredonline.sk/kategoria/muzeum-totality/

Priebežne spracovávané artefakty nachádzajúce sa v múzeu, OnLine nájdete tu: https://www.muzeumtotality.online/

Viac informácií o socializme a to aj z iných relevantných zdrojov nájdete tu: https://socializmus.sk/

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno