Stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov Českej republiky, Slovenskej republiky a Poľskej republiky

0
3

MV SR |MM|  V pondelok 29. 11. 2021 sa pod vedením Českej republiky uskutočnilo pravidelné stretnutie hlavných hraničných splnomocnencov Slovenskej republiky, Českej republiky a Poľskej republiky v Mikulove. Poľská strana sa pripojila k stretnutiu zástupcom hlavného hraničného splnomocnenca vo forme videokonferencie.

Hlavný hraničný splnomocnenec Českej republiky plk. Majer poďakoval poľskej strane za ochranu hranice s Bieloruskom s tým, že preukazujú službu aj celej Európskej únii. Rovnako hlavný hraničný splnomocnenec Slovenskej republiky, plk. Gucký deklaroval  pripravenosť Slovenskej republiky poskytnúť pomoc poľskej strane, či už v podobe personálu alebo materiálne. Poľská strana informovala o aktuálnom stave na ich hranici s Bieloruskom. Násilné útoky a provokácie pokračujú. Poľská strana stráži hranice 15000 príslušníkmi armády, Hraničnej stráže a Polície.

Česká a slovenská strana si vymenili vzájomné informácie o situácii v oblasti nelegálnej migrácie a zaujímali sa o aktuálny vývoj, ako aj trendy na poľsko-bieloruskej hranici. Zaujímali  sa aj o to, ako  sa situácia na bieloruskej  hranici  premietla na vzťahy s Nemeckom. Obe strany sa zaoberali aj možnosťou presunu trasy z Bieloruska cez Ukrajinu. Obe strany konštatovali, že napriek menšej medializácii je situácia náročná aj na hranici Litvy s Bieloruskom a mimoriadne náročná na hranici Maďarska so Srbskom, čo je hlavný smer sekundárnej migrácie cez balkánsku trasu, ktorá ovplyvňuje najviac situáciu tak v Českej republike, ako aj na Slovensku a v Rakúsku. Slovenská strana v tejto súvislosti informovala o podpísaní bilaterálnej  dohody, na základe ktorej bude môcť Slovenská republika vyslať svojich policajtov na maďarsko-rumunskú a maďarsko-srbskú hranicu.

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno