Pamätáte si na MERKUR, z ktorého sa trpezlivým skrutkovaním podľa návodu dalo postaviť takmer hocičo?

0
22

Dnešné nedeľné večerné prekvapenie – do múzea pribudli ďalšie hodnotné kúsky z čias socializmu. No veď uznajte, nemali ste snáď radi špecialitku, akou bola stavebnica MERKUR? Mal som ju aj ja, akurát z nej nič nezostalo. Ešteže sa nájdu aj ľudia, ktorí takýto krásny kúsok opatrovali ako „oko v hlave“.

Stavebnice boli niekoľko poschodové a s rôznymi súčiastkami či dokonca kompletné skladačky napr. tlačiarne k počítaču DIDAKTIK GAMA.

My od dnešného dňa máme tú jednoduchšiu, zato je vo veľmi dobrom stave a kompletná!

Odznak Vyššej vojenskej prokuratúry v Trenčíne obohatil vitrínu v ktorej sa nachádza tématika ozbrojených zložiek ako Verejnej bezpečnosti, ŠTB a Pohraničnej stráže.

Ďalšími odznakmi do tejto vitríny sú odznaky  PU VB – ide aj v tomto prípade o originály a tak sa kompletizuje celá zbierka vrátane odznaku Múzea ZNB a vojsk MV.

Táto vitrína by nebola kompletná bez tzv. Pomocnej stráže Verejnej bezečnosti. Žltá páska na rukáv a odznaky spolu s medailou sú ucelením zbierky opätovne originálnymi artefaktami.

Do vitríny s fragmentom Berlínskeho múru a exponátov z bývalej Nemeckej Demokratickej Republiky dnes ešte pribudol tzv. stereokotúčik s pohľadmi na východonemecké mesto Drážďany.

Jazdili ste do Prahy po diaľnici D1? Ak áno, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa aj vy zastavili v motoreste 9 Křížú u Domašova, ktorý sa ešte pomerne dlho po Nežnej revolúcii nachádzal na odpočívadle za benzínkou iba niekoľko kilometrov za Brnom. Dnes je namiesto motorestu  v objekte rýchle občerstvenie.

My do zbierky k atlasu ČSSR prikladáme originálny odznak motorestu.

Asi nikoho neprekvapia odznaky vydavateľstva PRÁCA, Červeného kríža a ČSSP.

Odznak Červeného kríža našiel miesto vo vitríne pri sklenených injekčných striekačkách, starých obväzoch, klasickom lekárskom tlakomeri, ortuťovom teplomeri a kovových ihlách, ktorých by sa dnes naľakali nielen pacienti, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj zdravotnícky personál a lekári.

Originálny certifikát k medaile Za zásluhy o obranu vlasti skončil medzi dokladmi, straníckymi knižkami a preukazmi ROH, Zväzarmu a podobne.

Exponáty do Múzea totality pribúdajú prakticky na týždennej báze, teda nestíhame ich prezentovať v novinách. Snáď dlhé zimné večery pomôžu..

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno