Od úmrtia Václava Havla uplynulo 10 rokov

0
11

Už je tomu desať rokov, čo zomrel prezident ČSFR a následne Českej republiky, dramatik, signatár Charty 77 a známy disident  Václav Havel.

Bratislava bola polepená letákmi s podobizňou prezidenta Václava Havla a Havel spolu s Janom Palachom bol na fasádach domov či v podchodoch bol cez šablónu priamo nastriekaný na dlaždicových obkladoch.

Krátko po Nežnej revolúcii Václav Havel navštívil aj Slovensko. Z jeho vystúpenia na Námestí SNP prinášame fotografie z nášho archívu.

Foto: (C) Miloš Majko

 

Václav Havel (* 5. október 1936, Praha, ČSR – † 18. december 2011, Hrádeček) bol český spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, vedúca osobnosť politických zmien v novembri 1989, bývalý prezident Československej socialistickej republiky a Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, posledný prezident Česko-Slovenska a prvý prezident Česka.

V novembri 1989 sa stal vedúcim predstaviteľom „Nežnej revolúcie“. Do čela následného občianskeho hnutia sa postavili študenti a umelci. Na stretnutí v „Činohernom klube“ 19. novembra bol Havel ustanovený za vodcu „Občanského fóra“ a ako jeho kandidát bol 29. decembra 1989 ešte komunistickým Federálnym zhromaždením zvolený po 40 rokoch za prvého česko-slovenského nekomunistického prezidenta, ktorého zvolili komunisti jednohlasne.

Druhýkrát bol zvolený za prezidenta po slobodných voľbách, 5. júla 1990. Počas jeho druhého funkčného obdobia však narastali rozpory medzi vtedajšou českou a slovenskou politickou reprezentáciou v názoroch na budúce usporiadanie. Hlboký rozkol vo Federálnom zhromaždení viedol k tomu, že Havel nezískal v júlových voľbách v roku 1992 dostatok hlasov. Hoci bol požiadaný, aby zotrval vo funkcii, než bude zvolený nový prezident, odstúpil 20. júla 1992 zo svojej funkcie a na niekoľko mesiacov sa z politického života stiahol. Dňa 26. januára 1993 zvolila Poslanecká snemovňa Václava Havla za prvého prezidenta Českej republiky.

Jeho blízkym spolupracovníkom bol Ivan Medek, ktorý sa stal vedúcim prezidentskej kancelárie.

Zdroj: Wikipedia

– – –

V Múzeu totality sa nachádza niekoľko kníh Václava Havla, originálne DVD, ako aj veľké množstvo článkov, v ktorých je o Václavovi Havlovi písané.

Zároveň sú súčasťou zbierky múzea aj originály negatívov a diapozitívov z návštevy prvého porevolučného nekomunistického prezidenta Československa Václava Havla na Slovensku.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno