Do zbierky Múzea totality exponátmi prispel aj Dušan Irsák

0
13

Ďalší darček do Múzea totality poskytol  Dušan Irsák, ktorý je známym zberateľom starých tehál a iných starožitností viažúcich sa hlavne na Sereď.

Tentokrát v múzeu skončili dve krabice vecí. Obsahovali niekoľko zaujímavých kúskov ako ručný šľahač pre socialistické gazdinky, stará školská aktovka, klasický bakelitový obal – krabička od nejakého prípravku pravdepodobne na ruky, starý vosk na lyže, originálna brašnička na sedák bicykla spolu s originálnym starým náradím, skutočne starý vysávač Štandard, množstvo gramofónových platní a potešil aj ešte stále zabelený Čínsky čaj.

Od dnešnej noci je všetko vyčistené a naleštené na svojom mieste medzi ostatnými exponátmi múzea.

V múzeu sa už ale nachádza niekoľko zaujímavých pamiatok na dobu minulú pochádzajúcich od Dušana Irsáka. Pred niekoľkými týždňami do expozície o Seredi  venoval zachované vlajky bývalej Niklovej huti NHS a niekoľko ďalších zaujímavých drobností.

Dušanovi za rozšírenie zbierky pre občanov patrí veľká vďaka. Už aby sme spolu s ďalšími fanúšikmi histórie sedeli v mini bare pri dobrom espresse v prostredí medzi exponátmi, ktoré je nám tak blízke.

– – –

Z dôvodu pretrvávajúcich protiepidemiologických opatrení sme nahrávanie diskusnej relácie s tématikou samizdatov presunuli na január, resp. čas, kedy bude stretnutie viac ako 6 ľudí v súlade s pravidlami.

– – –

Exponáty do Múzea totality pribúdajú prakticky na týždennej báze, teda nestíhame ich prezentovať v novinách. Snáď dlhé zimné večery pomôžu..

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno