Obvinenie v kauze nelegálnej skládky Žitavce zrušené.

0
1739

Prinášame ďalší zo série článkov na tému nelegálnej skládky v obci Žitavce aby sme informovali o aktuálnej situácii a stave vyšetrovania.

Pre neoboznámených ľudí, v krátkosti zhrnieme, že sa jedná o kauzu z roku 2018, kedy stavebné firmy z okolia Vrábeľ mali s dovolením starostu obce Žitavce nelegálne vyvážať stavebný odpad na miestnu skládku. Toto spôsobilo obrovskú enviromentálnu záťaž, znaleckým posudkom ohodnotenú na 1,3 milióna eur, ktorá teraz padne na plecia obyvateľov obce Žitavce, keďže skládku bude potrebné odstrániť aj z obecného rozpočtu.

Po nadšení spred niekoľkých mesiacov kedy polícia konečne po vyše dvoch rokoch podala návrh na obvinenie starostu obce Žitavce a na spriaznené právnické osoby, prišlo rýchle vytriezvenie, kedy dozorujúci prokurátor JUDr. Ján Šípoš námietky obvinených akceptoval a obvinenia sú už dnes zrušené. Prípad je dozorujúcim prokurátorom vrátený na dovyšetrenie a nádej, že sa na Slovensku človek vie domôcť spravodlivosti postupne zhasína.

Vidíme teda, že slovenská prokuratúra ani v prípade dvojnásobného obvinenia verejného činiteľa s enviromentálnou záťažou obrovského rozmeru a nespochybniteľnosti mnohých dôkazov, nie sú dostatočné, aby sa obvinenie stalo právoplatným. Na základe tohto vývoja sa objavujú otázky na ktoré je potrebné hľadať odpoveď.

Postup dozorujúceho prokurátora je skutočne zarážajúci. Problémom pre prokurátora je podľa neho sporný znalecký posduok na samotnú skládku. Je úplne jasné, že keďže sa posudok robil po takmer 2 rokoch od nahlásenia tohto trestného činu, tak vypracovanie znaleckého posudku po tak dlhom čase sa veľmi skomplikovalo. Otázka ale zostáva, že prečo dozorujúci prokurátor, ktorý mal prípad dozorovať už od úplného začiatku vyšetrovania nenariadil vypracovanie znaleckého posudku už omnoho skôr? Prečo polícia riadne nezaistila priestor predmetnej skládky páskami, dočasným ohradením, fotopascami a podobne, aby priestor skládky nebol kontaminovaný novým odpadom?

Ale pokiaľ teda už znalecký posudok bol spravený, aj keď zbytočne skomplikovaný dlhším časovým odstupom, odkiaľ berie dozorujúci prokurátor právomoc ho svojvoľne posudzovať?

Ďalšia veľmi podstatná vec je, že nikto z polície alebo prokuratúry neskúma finančné toky ktoré mali prebehnúť medzi obvinenými osobami. Vo vyšetrovaní polície absentuje úplne základné logické uvažovanie, že všetky tieto služby, ktoré mali šetriť stavebným firmám náklady na uskladňovanie odpadu tak, že boli so súhlasom starostu obce Žitavce nelegálne vyvezené na miestnu skládku museli adekvátne finančne ohodnotené. Úplne na mieste by bola kontrola pôvodu majetku starostu obce Žitavce, vyšetrenie podozrivých bankových prevodov na jeho súkromných ale i obecných účtoch. Taktiež sú záhadou neexistujúce vážne lístky nákladných áut ktoré nelegálny odpad vyviezli. Ak teda obhajoba stavebných firiem stojí na tom, že boli iba vovedené do omylu, musia predsa existovať protokoly s váhou vyvážaného odpadu, nič také však vyšetrovateľov nezaujíma.

Vzhľadom k týmto obštrukciám, ktoré oznamovateľ Peter Valkovič zo strany dozorujúceho prokurátora zažíva bol nútený obrátiť sa so sťažnosťou na nadriedený orgán – Krajskú prokuratúru v Nitre. A hoci krajský prokurátor JUDr. Ivan Huszár dal v niektorých bodoch za pravdu oznamovateľovi, nebola z toho vyvodená absolútne žiadna zodpovednosť voči prokuratúre alebo polícií, ktoré jednoznačne pri vyšetrovaní pochybili.

Aktuálny vývoj situácie podľa všetkého jednoznačne smeruje k tomu aby sa táto kauza uhrala do stratena, tak ako sa to na Slovensku patrí. Nepochopiteľné kroky polície a prokuratúry iba potvrdzujú, že snaha orgánov činných v trestnom konaní nie je skutočne vyšetriť celú kauzu, ale práve snaha o vytvorenie priestoru aby zodpovedné osoby nezostali potrestané. Totiž, najjednoduchší spôsob ako sa vyhnúť trestnej zodpovednosti za takýto čin, je spoľahnúť sa na chybné kroky polície vo vyšetrovaní, ktoré pre hocijakého obhajcu budú dostačujúce, aby obvinenú osobu oslobodil.

Napriek tomu sa však aktivisti vrátane oznamovateľa p. Valkoviča v boji nevzdávajú. Obrátili sa na slovenských zástupcov na pôde Európskej únie a v prípade potvrdenia chybných postupov polície a prokuratúry sa bude táto kauza eskalovať príslušné úrady Európskej únie. Situácií tiež pomáha silná mediálna podpora, ktorá zabezpečila tejto kauze priestor v hlavných správach RTVS, a tiež v reportážnej relácií Občan za dverami. Oslovené boli aj ďalšie média, ktoré sa venujú investigatívnej žurnalistike, ktoré by mohli odhaliť viac ako samotné vyšetrovanie.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno