Polícia opätovne zaznamenala telefonické podvody na senioroch

0
5

KR PZ Trenčín |MM|  Policajti v Považskej Bystrici riešia prípad oklamaného 77 ročného muža z Považskej Bystrice. Ten sa mal stať obeťou podvodu, pri ktorom mu bola spôsobená škoda vo výške 9.500 €.

Poškodenému mužovi počas doobedia mal volať neznámy muž, ktorý sa predstavil ako lekár z nemocnice. Oznámil mu, že jeho syn mal mať ráno vážnu haváriu, kde bolo zranené dieťa a je potrebné vyplatiť odškodné 9.500 € na ním uvedené číslo účtu. Po oznámení tejto vymyslenej legendy v strese a v strachu o svojho syna išiel starší muž do banky, kde sa mu vďaka dennému limitu podarilo vybrať iba sumu 5.000 €. Tieto  vložil na účet uvedený mužom vydávajúcim sa za lekára. Potom išiel do ďalšej banky, kde vybral zvyšnú sumu 4.500 € a taktiež ju vložil na účet uvedený páchateľom.

Drzosť páchateľov týchto podvodných skutkov však nemá hranice. Potom ako starší muž už vložil požadovanú sumu 9.500 € ho opätovne mal kontaktovať údajný lekár s tým, že sa pomýlil a že čiastka požadovaného odškodného nie je 9.500 €, ale 19.500 €. Starší muž aj tomuto klamstvu uveril a snažil sa vybrať ďalšie peniaze z banky. To sa mu už našťastie nepodarilo, pričom po ceste domov ho našiel jeho syn, ktorý ho hľadal z dôvodu, že ho banka informovala o ďalšom pokuse výberov. Starší muž podal v tejto veci trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

 

Podobne aj polícia v Trenčíne sa zaoberá závažným podvodným konaním doteraz nestotožneného páchateľa. Ten mal telefonicky kontaktovať 73 ročnú ženu, pričom sa jej mal predstaviť ako lekár z nemocnice. Žene mal povedať vymyslené a často používané klamstvo, že jej syn mal vážnu dopravnú nehodu, je zranený a že musí za neho vyplatiť 8.000 €.

Žena po telefonáte s mužom ostala rozrušená a snažila sa dovolať synovi, čo sa jej však nepodarilo. Opätovne niekoľkokrát volala s mužom vydávajúcim sa za lekára a na základe jeho požiadaviek odišla do banky v Trenčíne, kde si chcela vybrať peniaze. Vystrašená žena sa snažila volajúcemu mužovi vysvetliť, že 8.000 € nemá, pričom on mal stále trvať na zaplatení tejto sumy.

Zúfalá žena sa po príchode do banky s celou vecou zdôverila pracovníčkam banky. Tie sa zachovali najlepšie ako mohli a žene povedali, že určite ide o podvodné konanie s tým, že sa má obrátiť na políciu. Následne sa žene podarilo dovolať aj svojmu synovi, ktorý jej oznámil, že je v poriadku a v nemocnici nie je.

 

Polícia upozorňuje verejnosť, najmä starších ľudí, že sa opäť začali vyskytovať prípady takéhoto podvodného konania na senioroch. Žiadame preto občanov, hlavne rodinných príbuzných starších osôb, aby o tomto probléme s nimi hovorili a upozornili ich na praktiky podvodníkov.

 

V prípade, ak Vás niekto neznámy, osobne alebo cez telefón žiada rýchlo o peniaze, overte si informácie, ktoré Vám poskytol. Snažte sa zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť stresu, strachu a panike.

 

Jeden telefonát rodine, banke, pošte, zdravotníckemu zariadeniu alebo na bezplatné číslo polície 158 Vám môže zachrániť Vaše celoživotné úspory.

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno