Bezpečnostná komunita hovorí o tom, že sme najbližšie k vojne od konca studenej vojny.

0
24
Myslím si, že neexistuje dobrá a zlá vojna. Existuje vojna, kde trpia ľudia, ktorí za ňu spravidla nemôžu, nechcú ju, no ocitli sa v čase a priestore, v ktorom iní rozhodli inak.

Bežný občan nemá šancu vidieť pravdu a chápať fakty dostatočne dopredu preto, lebo ich nepozná. Pozná len to, čo mu v danom momente poznať je umožnené. Ide o záujmy a s nimi spojené hry mocností. Hry, od ktorých sa odvíja naša bezpečnosť.

Cestovanie po svete otvára oči vtedy, keď človek chce pozerať a vidieť. Nie, nemám ružové okuliare a nepozerám sa na západ akoby nemal chyby. Vidím len, čo sa pred rokmi dialo na východe a na čo sa východ pripravil. Propagandou a nabudením časti populácie vyhláseniami, aké my starší poznáme z čias socializmu.

Už som v minulosti písal o našich cestách do separatistami ovládanej okrem Rusov nikým neuznanej malej krajinky odtrhnutej od Moldavska s názvom Podnestersko. Doteraz tam je niekoľko tisíc Ruských vojakov na tankoch. A doteraz tam v kníhkupectve predávajú samolepky s fotografiou J.V. Stalina a politicky motivovanými heslami oslavujúcimi jeho osobu. V štátnom znaku hviezda, kosák a kladivo. A

Článok o Podnestersku nájdete tu:

Tiraspol – Podnestersko. Štátik, ktorý uznali len Rusi.

Práve tam a to už pred 7 rokmi som si zakúpil v obchodoch volne predajnú vlajku tzv. Novorusije. Priemerne zdatný jedinec si na nete nájde, o akej časti Ukrajiny je reč a zistí tiež, že už v tom čase u nás bola zriadená aj „ambasáda“ Novorusije – že v nejakej garáži v Bratislave. Neviem, nebol som tam osobne, no vlajku mám odloženú a tá mi akosi napovedá, že Krym nebol posledným územím, na ktoré v budúcnosti budeme potrebovať víza.

Článok na túto tému nájdete tu:

Novorusija – niekoľko rokov dozadu sme netušili o čom je reč. Že by onedlho realita?

Len zaslepení Rusofili píšúci príspevky na amerických sociálnych sieťach a cez americké platformy chatujúci so svojimi deťmi pracujúcimi smerom na západ od Slovenska stále falošne  hovoria o Slovanstve a potrebe klaňať sa Vladimírovi a bez hanby svoje ženy posielajú  utierať zadky rakúskym dôchodcom a dôchodkyniam.

Jednoducho tu máme dobu, kedy mnoho ľudí rado využíva výdobytky a neodmysliteľné možnosti západu a volá po systéme východu ignorujúc fakt, že ide dva úplne odlišné navzájom nekompaktibilné svety.

Tak ako, prinášať fakty v súlade so smerovaním krajiny, alebo nastúpiť na vlnu dezinformátorov a zvrátených nelogických nezmyslov prijateľných pre jednoduchými pudmi ovládanú časť občanov?

U nás je voľba jasná, preto niečo aktuálne:

Jakub Goda

Existuje jeden spôsob, ako môžeme prerámcovať našu absurdnú hystériu o tom, či tu necháme Američanov opraviť a používať dve malé letiská smerom k tomu, čo je teraz skutočne dôležité a čo sleduje a rieši celý svet:
Poďme sa konečne rozprávať o tom, ako môžeme pomôcť Ukrajine, nášmu susedovi, ktorý je obkľúčený ruskou armádou.
Kde politickí lídri otvorene žiadajú civilizovaný svet o pomoc, pretože ich ľudia žijú v kŕči, čo sa s nimi bude v najbližších dňoch diať.
Celý západný svet sa teraz sústredí na jednu vec: ako vyslať Putinovi dostatočne jasné signály, že ak sa rozhodne prekročiť hranice Ukrajiny so 127 000 vojakmi, ktorých ma pri nich zhromaždených, vyjde ho to tak draho, že to vo výsledku oľutuje.
Čím vieme prispieť? Koľko peňazí alebo vojenskej výbavy vieme poslať na Ukrajinu? Ako sa vieme skoordinovať s partnermi v NATO? Aké gesto môžeme urobiť?
O tomto sa treba baviť a pri tomto majú Blaha a Chmelár jačať ako život. Lebo tam aj reálne ide o život.
Aby sme to trošku lepšie precítili, priblížme si, ako vyzerá aktuálna debata v ruských médiách:
– V pro-Putinovskom denníku „Svobodnaya Pressa“ píšu, že ak sa rozšíri NATO, Rusko vie „pochovať Európu a dve tretiny Ameriky do polhodiny“. https://on.wsj.com/33BEPzc
– V ruských médiách sa v týchto dňoch striedajú hostia a komentátori, ktorí presviedčajú verejnosť o tom, že Rusko má schopnosť vyhrať jadrovú vojnu. https://bit.ly/32isMWN
– Ruský vojenský expert Konstantin Sivkov na Russia Today napríklad pojednával o tom, že Rusi by vedeli z krajiny ako je Nemecko urobiť „nuclear wasteland“. https://bit.ly/3fL65xH
Tento typ mediálnej masáže sa deje na pozadí toho, ako prichádzajú nové a nové správy o presunoch ruskej armády – najnovšie mieria na Ukrajinu aj z Bieloruska. Ukrajina už čelí kybernetickým útokom. Rusi sťahujú diplomatov z Kyjeva. Bezpečnostná komunita hovorí o tom, že sme najbližšie k vojne od konca studenej vojny.
Po dvoch rokoch pandémie, v ktorú polovica národa odmietala uveriť, existuje už len jediná vec horšia ako vojna. Je to vojna, v ktorej si pomýlime nepriateľa.
Je úplne absurdné, aké ticho tu o tom je. Tak sme zahltení debatou o opravách dvoch letísk a zopár amerických vojakov na nich, ktorí sú naši spojenci, že ignorujeme 127 tisícovú armádu vedľa susedových hraníc, ktorá je pripravená útočiť.
Toto robí tá časť sveta, ktorá sa ešte definitívne nezablúdila v paralelnom vesmíre a bolo by fajn orientovať debatu týmto smerom:
– Česko už slovami ministerky obrany deklarovalo ochotu poslať na Ukrajinu zbrane a muníciu
– Estónsko, Litva a Lotyšsko posielajú na Ukrajinu protipancierové strely a muníciu.
– Kanada posiela na Ukrajinu špeciálne jednotky
– Dánsko oznámilo program na podporu ukrajinskej odolnosti za 22 miliónov eur, dánsky minister zahraničných veci:
„The Ukrainian people must know that they are not alone in their fight for sovereignty and independence“
– Veľká Británia posiela protitankové strely a aj vojakov
Zdroj: FB
Niečo o spomenutom zastúpení Novorusije na Slovensku, si môžete prečítať aj tu:
https://dennikn.sk/blog/65538/marian-farkas-ambasador-putinovej-novorossije/
Alebo v ďalších článkoch publikovaných v médiách.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno