Dva záchranárske vrtuľníky pomáhali zraneným v teréne

0
8

ATE |MM| Dva záchranárske vrtuľníky pomáhali dnes v teréne dvom lyžiarom a jednému turistovi.

Najskôr letela posádka popradskej základne do Tatranskej Lomnice, kde na svahu bola iným lyžiarom zrazená 36-ročná lyžiarka z Rumunska, následkom čoho utrpela poranenie bedrového kĺbu. Po prílete si lekár prevzal pacientku do svojej starostlivosti a po ošetrení bola prevezená do nemocnice v Poprade.

Počas jej odovzdávania v nemocnici dostala posádka ďalšie hlásenie o pomoc. Po dotankovaní paliva tak letela nad obec Pohorelá, pod vrch Orlová. Tam pomoc záchranárov potreboval 54-ročný skialpinista, ktorý pri zlyžovaní spadol a poranil si chrbticu. Na palubu vrtuľníka sa pridal aj jeden člen HZS, ktorý bol spolu s lekárom vysadený k zranenému pomocou palubného navijaka. Lyžiar bol lekárom ošetrený, z miesta evakuovaný a s podozrením na poranenie chrbtice a panvy v stabilizovanom stave prevezený tiež do popradskej nemocnice. Medzitým vzlietol žilinský záchranársky tím a letel na pomoc 27-ročnému turistovi do Malej Fatry, ktorý si na južnej strane pod vrchom Chleb na turistickom chodníku poranil oblasť slabiny tak, že sa nešťastne napichol na konár. Lekárka bola spolu s horským záchranárom do terénu vysadená lanovou technikou. Zranenie mu primárne ošetrila, následne bol spoločne s prítomnými svedkami vytiahnutý na miesto, odkiaľ ho bolo možné evakuovať.

Počas medzipristátia mu doplnila ďalšiu potrebnú liečbu a následne bol v stabilizovanom stave vrtuľníkom transportovaný do UN v Martine.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno