Technické vybavenie fotokomory je kompletné. Začína príprava priestorov vhodných na výrobu fotografií klasickým mokrým procesom

0
105

Keď sme pred niekoľkými týždňami oznámili zámer oživiť výrobu čiernobielych fotografií tzv. „klasickým mokrým procesom“ nepredpokladali sme, koľko otázok zo strany záujemcov o retro foto oslovíme.

Nepredpokladáme síce tlačenicu vo fotokomore no už dnes vieme, že ukážky vyvolávania čiernobielych  fotografií budú častejšie a fotokomora s najväčšou pravdepodobnosťou zostane trvalým priestorom k dispozícii na túto činnosť a nie príležitostným „úletom“ v kúpeľni, ako to robila naša generácia amatérskych fotografov bývajúca prevažne v panelákoch.

Rozhodli sme sa teda v našich priestoroch zriediť trvalú fotokomoru prispôsobiť jeden z našich vlastných priestorov poskytujúci nevyhnutný komfort. My, čo sme čierno bielych fotografií urobili tisíce vieme, že si to vyžaduje tmu, pomerne veľký stôl na zväčšovák a misky s vývojkou, prerušovačom a ustalovačom a tečúcu vodu na oplachovanie už hotových fotografií.

No a klasický špagát na ich sušenie vyvolaných fotografií.

Tento týždeň sme v Bratislave zakúpili posledný komponent nevyhnutný pre prevádzku fotokomory – originálne červené svetlo s klasickými filtrami značky ORWO vieme, že máme všetko technické vybavenie potrebné na tento účel.

Už skôr sme zabezpečili 4 ks zväčšovákov rôznych typov, časovacie hodiny, maskovacie rámiky, rezačky, (dnes už nepotrebné) leštičky, misky, pinzety, vyvolávacie tanky na filmy, chemické sklo a už spomenuté červené svetlo do fotokomory.

Ešte niekoľko týždňov je nevyhnutných na prerobenie priestoru potrebného k zriadeniu fotokomory a – ide sa na to.

Očakávame na začiatok nie komerčné využitie komory, ale skôr ukážky mládeži a deťom, že nie vždy fotografie vznikali a zanikali jedným kliknutím do dotykového displeju mobilného telefónu a nie vždy sme si mohli dovoliť nafotiť tisíce záberov a tie nevhodné zmazať bez akýchkoľvek nákladov a výčitiek za vyhodené peniaze, zabitý čas a zbytočne premrhanú energiu na vyvolanie filmov a nafotených záberov – fotografií.

O termíne ukážok práce vo fotokomore budeme záujemcov včas informovať.

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno