Štát neodovzdal riadenie migračnej krízy žiadnej súkromnej firme

0
24
Zdroj foto: Roman Mikulec - minister vnútra SR

MV SR |MM|  V areáli veľkokapacitného krízového centra (VKC) Michalovce sa v piatok uskutočnila tlačová konferencia ministra vnútra Romana Mikulca.

Minister vnútra úvodom tlačovej konferencie vyzdvihol prácu všetkých zložiek podieľajúcich sa na pomoci utekajúcim pred vojnou a ozrejmil, že za prvý mesiac vojenského konfliktu prišlo na územie Slovenska takmer 270 tisíc odídencov, z nich požiadalo o dočasné útočisko 52 tisíc a 164 osôb požiadalo o azyl.

„Od prvého momentu robí Slovenská republika, štát, všetky opatrenia na to, aby túto utečeneckú krízu zvládol, samozrejme, s mnohými dobrovoľníkmi a ľuďmi, ktorí sa zapojili do tohto procesu,“ poznamenal R. Mikulec.

Ďalej informoval, že pri hľadaní riešenia, ako zlepšiť koordináciu na hranici, bola načrtnutá schéma, na ktorej sa podieľal aj minister dopravy Andrej Doležal. Schéma bola odsúhlasená dobrovoľníkmi a následne schválená na ústrednom krízovom štábe. Záverom tejto schémy bol fakt, že bez pomoci súkromného sektora by štát danú situáciu nezvládol. Zo súkromných spoločností dokázala splniť očakávania krízového štábu zazmluvnená spoločnosť Dustream production, s.r.o. Nie je to žiadna schránková firma, ako sme boli v minulosti zvyknutí. Ide o dôveryhodnú a serióznu spoločnosť, s ktorou sa podpísala rámcová zmluva, ktorá bola uzavretá na pôde Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Po mediálnych útokoch na majiteľov tejto spoločnosti, zvažujú samotní majitelia odstúpenie od rámcovej zmluvy, nakoľko čelia výhradám, že si z pomoci štátu spravili vlastný biznis.

Veľkokapacitné centrum bolo potrebné po odobrení ÚKŠ vybudovať v priebehu 72 hodín. Avšak štát nemal dostatok kapacít na realizáciu VKC vo vlastnej réžií. „My sme potrebovali okamžite k dispozícii stany, platformy. Štát už v tom čase mal všetky veci, ktoré mohol využiť, vonku v teréne. Nie, nemali sme ďalšie veci, aby sme vedeli zabezpečiť ten chod,“ zdôraznil minister.

Doposiaľ bolo na vybudovanie celého VKC potrebných 200 tisíc eur. Podľa nemenovanej renomovanej agentúry vyplýva, že cena na vybudovanie VKC je podhodnotená a viacero iných agentúr by nedokázalo zákazku sprostredkovať v danej sume a potrebnom čase.

Subdodávateľom Dustream production, s.r.o., je GD Identity, ktorá sprostredkovala ôsmich koordinátorov. Suma za sprostredkovanie je jednorázovo 2000 eur. Minister Mikulec sa na tlačovej konferencii vyjadril, že ak má byť problém spomínaných dvetisíc eur, je ochotný ich zaplatiť z vlastného. Aj napriek útokom, ktorým čelia všetci zainteresovaní, plánujú koordinátori vykonávať naďalej dobrovoľnícku činnosť pri pomoci odídencom, bez nároku na odmenu.

Správne fungovanie všetkých prítomných strán ocenil aj eurokomisár Janez Lenčarič, ktorý na Slovensko pricestoval pri otvorení logistického HUBu v Haniske pri Košiciach. Jeho vyjadrenia môžete nájsť vo videu na profile MV SR: https://www.facebook.com/ministerstvovnutraSR/videos/499144654920594

V závere minister vnútra zdôraznil, že organizáciu na hranici nemá na starosti súkromná firma, ale silové zložky štátu, dobrovoľníci a mimovládne organizácie, ktoré odvádzajú skvelú prácu.

Po skončení tlačovej konferencie nasledovali tlačové besedy politických strán Hlas a Smer – SD. Obe iniciovali návrh, na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra, na čo minister vnútra R. Mikulec reagoval: „Budem hrdo odvolávaniu čeliť, lebo som absolútne presvedčený, že sme dokázali úžasnú vec.“

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno