Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásil štrajkovú pohotovosť

0
9
ilustračná foto, zdroj: pexels.com

OZPŠaV zároveň ohlásil, že 15. júna bude protestné zhromaždenie v Bratislave. Zamestnanci školstva chcú vyjadriť nespokojnosť a od vlády očakávajú, že prehodnotí svoj postoj k školstvu a nájde potrebné financie.

Protestné zhromaždenie zamestnancov školstva bude s cieľom zlepšenia pracovných podmienok, zvýšenia platov o 10% pre všetkých zamestnancov školstva od 1.7.2022.

Minister školstva Branislav Gröhling sa vyjadril, že podporí protesty učiteľov:

„Tieto dni sa diskutuje aj o financiách. Ministerstvo financií nechce vyčleniť financie na zvýšenie platov učiteľov. Dnes som na otázku, či podporím protesty učiteľov, odpovedal, že pokojne budem stáť na ich čele.

Celé mesiace sa snažím o získanie financií na 10-percentné zvýšenie platov učiteľov. Potrebujeme na to 180 miliónov eur. Od rezortu, ktorý má na starosti financie, som si vypočul už množstvo dôvodov, prečo učitelia tie peniaze nedostanú. Napríklad, že si ich mám nájsť na rezorte školstva. Pozeral som všade, ale verte-neverte, voľne pohodených 180 miliónov eur som tu nenašiel.

Z kolektívneho vyjednávania vzišlo navýšenie o 3 percentá. A potom som sa dozvedel, že minister financií navrhuje voľnočasové poukazy za POL MILIARDY EUR. Vraj podpora rodín. A učitelia nemajú rodiny? Nemajú právo byť primerane ohodnotení za svoju prácu? Nie je podpora rodín práve to, aby deti dostali v škole dobré vzdelanie? Faktom je, že nám učitelia bytostne chýbajú, a viete čo? Nečudujem sa im.

Preto opakujem, že učitelia si zaslúžia vyššie platy. Tak, ako to sľubovala každá jedna koaličná strana pred voľbami“.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno