Na IG zverejnila hrozivý status, trnavskí operatívci ihneď zasiahli

0
7

KR PZ Trnava |MM|  Vzhľadom aj na udalosti posledných dní, polícia nepodcenila zverejnený status a dievča, ktoré informácie zverejnilo, sme osobne navštívili.

Maturantka sa práve pripravovala v akademickom týždni na maturity. 
Po posúdení obsahu a analýze Odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality PPZ sa prípadu ujali trnavskí krajskí kriminalisti. 

Operatívna hliadka zabúchala na dvere domu v malej obci, blízko pri Trnave. Nielen dievčina, ale aj rodičia boli našou návštevou zaskočení. Mladé dievča sa ku statusu priznalo a policajtom pri previerke povedala, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Práve v pondelok má totiž na tejto strednej škole v Piešťanoch maturovať. Policajti ju upozornili, že takéto informácie a jej konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin. Na nevhodné správanie sme upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje.

Upozorňujeme tínedžerov, že aj oni ako užívatelia sociálnych sietí sú trestno právne zodpovední za to, čo zverejňujú a aj keď ide o virtuálny svet. 
Hoci sa v tomto prípade zistilo, že ide o hoax, podstatné je, či takáto informácia, ktorá sa šírila verejne, má potenciál vyvolať napr. šírenie paniky medzi ľuďmi. 

Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže podľa trestného zákona situáciu klasifikovať ako šírenie poplašnej správy, a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky. 
Polícia rieši každý takýto prípad protiprávneho konania bez ohľadu na to, či k nemu dochádza v reálnom alebo virtuálnom svete. 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno