Fidel Castro v Seredi

0
7

Občianske združenie Vodný Hrad /  Predstavujeme Vám snímky seredského amatérskeho fotografa Jozefa Kubányiho podávajúce svedectvo o udalosti presne spred 50 rokov. V roku 1972, dňa 23. júna prechádzala cez Sereď kolóna áut sprevádzajúca vtedajšieho najvyššieho predstaviteľa Kuby Fidela Castra.

Fotografie zachytávajú vtedajšiu atmosféru, kedy sa čakalo na Castrov príchod a samotný prejazd jeho sprievodu mestom. Ako spomínali pamätníci „k hlavnej ceste boli nahnaní seredskí pracujúci a školská mládež, aby srdečne vítali súdruha Castra.“ Československo navštívil na pozvanie Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a Vlády Československej socialistickej republiky.

Kubányiho fotografie sú zaujímavé aj tým, že nám dokumentujú likvidáciu budov na severnej strane hlavnej ulice, vtedajšej Malinovskej. Tie potom nahradili stavby ako bytový dom Hokejka, obchodný dom Jednota a bytovka na Spádovej ulici číslo 1154. Vidieť aj časť stavieb na južnej strane hlavnej ulice a námestia, bufet pred hotelom Hutník a uzavretú Cukrovarskú ulicu, na ktorej vtedy budovali novú cestu a chodníky. Zaujímavosťou je, že v Seredi boli vyvesené len dve kubánske vlajky jedna visela nad cestou na križovatke pri Hutníku a druhá na veľkom okne dnešnej primátorovej kancelárie, ktorú zo strán lemovali československé a sovietske zástavy.

Fidel Alejandro Castro Ruz (*1926 – †2016) patril medzi najdlhšie pôsobiace hlavy štátu na svete. Vládol na Kube nepretržite od roku 1959 až do 2008 ako prvý tajomník Komunistickej strany Kuby a predseda Revolučnej vlády Kubánskej republiky a neskôr ako kubánsky prezident.

Mgr. arch. Rastislav Petrovič, predseda oz VODNÝ HRAD

 

zdroj: Občianske združenie Vodný Hrad, Fb

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno