Socialistické korunkové uzávery od zberateľa Jakuba Kopernického našli miesto v Múzeu totality

0
266

Ide o korunkové uzávery, ľudovo povedané „babárničky“ a poznáme ich všetci z limonád, piva či sódy. Vlastne väčšiny nápojov balených do sklenených fliaš.

Boli aj za socializmu, aj keď nie tak nápadité a v takom množstve, ako teraz.

Jedným z významných vyslovene svetových zberateľov je aj Jakub Kopernický z Bratislavy. Vo svojej zbierke má viac ako osemdesiatosem tisíc uzáverov, čo ho radí na prvé miesto na Slovensku a medzi prvých asi dvadsať zberateľov uzáverov na svete.

Jakub nám o svojej záľube porozprával niekoľko zaujímavostí aj na kameru:

Jakub navštívil aj Múzeum totality a neprišiel naprázdno. Do múzea venoval niekoľko desiatok cenných uzáverov z čias socializmu. Okrem nich aj staré socialistické fľaše od Pepsi Cola a limonády.

Za cenný darček srdečne ďakujeme.

Spomínate si na ne?

                 

– – –

Exponáty Múzea totality sú postupne  dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:

https://www.muzeumtotality.online/

Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:

https://socializmus.sk/

Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.

Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.

Ukazujme a o dobe minulej hovorme našim deťom pravdu, aby im dobré veci slúžili ako príklad a zo zlých sa poučili a chyby minulosti neopakovali.

Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno