Následky vojny na Ukrajine bude vidieť roky rovnako, ako tomu je na Balkáne

0
5

Aj keby vojna na Ukrajine skončila zajtra, Putinova armáda by sa zbalila nielen z Donbasu, ale aj z Krymu a na územie Ukrajiny by prestali padať bomby vystreľované Ruskou „mierumilovnou a oslobodzovacou“ armádou, nebolo by utrpeniu, bôľu, nenávisti a zloby koniec.

Po Putinovej Ruskej armáde už dnes zostáva spálená a zničená krajina a tam, kde noha Ruského vojaka vstúpila, ostali rujiny.

Už teda vieme, že ruskí vojaci vytrhali z ukrajinských činžiakov aj splachovacie záchodové misy, ktorými ohúria susedov niekde v odľahlej časti Ruskej federácie, no veľa ľudí stále nechce pochopiť, že Putinova agresia zmenila svet.

Z vojny na Balkáne vidíme, že aj viac ako dvadsať rokov po konflikte následky vojny vidíme, cítime a jej nástrahy musíme rešpektovať aj dnes. Hlavne my, kto sme vojnu na vlastnej koži nezažili.

Minimálne niektorí pozorní Slováci jazdiaci do Albánska alebo Čiernej hory mimo diaľnice situované po pobreží  Jadranu určite videli svoje.

Hraničný prechod z Čiernej Hory do Bosny a Hercegoviny po najvyužívanejšej vnútrozemskej trase medzi Podgoricou a Sarajevom priamo na hraničnom prechode radšej z auta nevystupujú, aby nedošli k úrazu. Totiž len zopár metrov od mosta ponad hraničnú rieku oddeľujúcu Čiernu Horu od Bosny a Hercegoviny a len meter od  áut čakajúcich na hraničnú kontrolu sú dostatočne viditeľné výstražné tabuľky upozorňujúce na zamínované miesta v hraničnom pásme.

Obdobná situácia je v oblasti Srebrenice a Potočarov, ktoré sú smutne preslávené genocídou počas konfliktu na Balkáne. V tejto oblasti sú aj dnes vidieť billboardy na ktorých sú namiesto reklám na nové autá upozornenia na míny v lesoch a blízko pri cestách.

Ako blízko a ako zákerne boli počas vojny míny kladené, sme zistili pri našej ceste aj osobne a to keď sme do jedného zo zamínovaných území priamo vošli. Nášľapné míny sú kladené už pol metra od asfaltky idúcej cez les. Takže pozor !! – žiadne vychádzky do lesov, alebo vykonávanie potreby v prírode.

Na Ukrajine bude situácia obdobná. Zamínované lesy, cesty a ich okolie, strategické brody cez rieky a dokonca pobrežie Čierneho mora. Minimálne na určitý čas letné dovolenky v okolí Odessy (ak ju Ukrajina udrží), v ostatných pobrežných oblastiach Čierneho alebo Azovského mora (ak Ukrajinci Mariupol a oblasť Berďanska získa späť), budú skôr dobrodružstvom a adrenalínovým športom, ako oddychom.

Žiaľ, vojna vždy bola, je a aj bude zlá. A následky ponesú opätovne úplne bežní občania, spravidla v lese alebo na pláži sa hrajúce deti. To ale ľudí ako prezident Ruskej federácie Putin, či jeho generálov nezaujíma…

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno