Otvorený list ministrov pre energetiku eurokomisárke podpísal i minister hospodárstva Karel Hirman

0
14

MH SR |MM| Členské krajiny Európskej únie zaslali dňa 28.9.2022 vo večerných hodinách otvorený list eurokomisárke Kadri Simson s výzvou na zastropovanie veľkoobchodnej ceny zemného plynu. Otvorený list podporil a podpísal za Slovenskú republiku minister hospodárstva Karel Hirman. Cieľom snahy ministrov pre energetiku podpísaných pod výzvou je snaha riešiť súčasnú energetickú krízu, enormne rastúce ceny komodity, ktoré zasiahli úniu už v uplynulom roku a vyhrotili sa najmä vznikom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine vo februári tohto roku. Výrazne stúpajúce ceny zemného plynu pritom ovplyvňujú i ceny elektrickej energie na európskom trhu. Na základe toho požadujú pod výzvou podpísané krajiny spoločný postup Európskej únie a schválenie legislatívy v rámci spoločného trhu.

Ministri zároveň požadujú, aby komisárka predložila v tomto smere návrh na prerokovanie, a to na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre energetiku, ktoré sa bude konať už tento piatok v Bruseli. V prípade legislatívneho návrhu eurokomisárky by tak mohlo prebehnúť hlasovanie Európskeho parlamentu ešte v októbri.

Pod list sa okrem Slovenska podpísali i zástupcovia krajín, ako sú Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko i Taliansko.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno