TAKTO SA ROKOVAŤ NEDÁ

0
7
TAKTO SA ROKOVAŤ NEDÁ
Včera večer úplne pokútnym spôsobom odborári z LOZ pridali ďalších 10 nových požiadaviek. Ich prijatie by si vyžiadalo dodatočných 70 miliónov eur, každoročne. Ďalšie nové požiadavky na zníženie pracovného času o 160 hodín ročne, čo sú cca 4 týždne, by spôsobili potrebu získať cca 900 nových lekárov do už aj tak personálne poddimenzovaných nemocníc. Takto sa fakt nedá a nemá rokovať. Dennodenne pridávať nové a nové dodatočné požiadavky, ďalšie a ďalšie desiatky miliónov eur … neseriózne, nemysliteľné.
Vzhľadom na vyššie spomenuté a vzhľadom na to, že odborári z LOZ dnes o 12h definitívne odmietli ponuku na dodatočné navýšenie miezd lekárov o 63 miliónov eur, dnešným dňom vláda túto verejnú ponuku odvolala.
Zvolali sme zasadnutie Ústredného krízového štábu, kde som v mene vlády navrhol bezodkladné zavedenie Stabilizačného príspevku pre všetkých cca 48 tisíc zdravotníkov v nemocniciach, ktorí po 1. decembri chorých ľudí v nemocniciach neopustia a chcú ich naďalej liečiť.
Ihneď po ÚKŠ sme zvolali tlačovku, oznámili sme zlyhanie rokovaní s LOZ, dali sme verejný prísľub na naplnenie 7 požiadaviek LOZ aj bez podpisu memoranda s LOZ, keďže s nimi MZ súhlasí … a predstavili sme pravidlá zavedenia Stabilizačného príspevku:
Každý zdravotník môže do konca novembra podpísať Dohodu o poskytnutí stabilizačného príspevku na 3 roky vopred. Neznamená to však, že sa zo zdravotníka stáva vazal a musí v nemocnici odpracovať 3 roky. Kedykoľvek sa slobodne rozhodne odísť, môže odísť a vráti len alikvotnú časť Stabilizačného príspevku. To preto, lebo sme presvedčení, že po navýšení miezd, ktoré sme už schválili a budú platné od januára, nebude už tak lákavé z nemocnice odísť.
Výška Stabilizačného príspevku je 10 tisíc eur pre neatestovaného lekára. Atestovaný má k tomu tisíc eur za každý rok praxe, ale max za 20. Ostatní zdravotníci majú príspevok vo výške 5 tisíc eur.
Prečo? Lebo, ak LOZ ponúknutých 63 miliónov ročne odmietolo, chceme ukázať zdravotníkom, že na nich šetriť nechceme a že im ich dáme aj bez dohody s odborármi. Zároveň ich vyplatíme v decembri za tri roky vopred, keďže v tomto roku hospodárime výrazne lepšie ako bol rozpočet. To tiež dáva istotu zdravotníkom, že mimoriadne navýšenie miez dostanú, čo by pri neschválenom rozpočte na rok 2023 nemuselo byť.
Platí tiež, že kým doteraz sa na rokovaní s LOZ hovorilo len o lekároch, my sme ponuku rozšírili o úplne všetkých nemocničných zdravotníkov, keďže aj bez nich by zdravotná starostlivosť v nemocniciach nefungovala a je neslušné na nich zabúdať.
Od 1. decembra sa s vysokou pravdepodobnosťou odborári pokúsia paralyzovať starostlivosť o chorých ľudí v nemocniciach. Po zvláštnych vyjednávacích praktikách, neustálom navyšovaní požiadaviek a pridávaní nových, mám už, bohužiaľ, pocit, že ide skôr o politickú akciu ako čokoľvek iné. A je mi to naozaj ľúto. Verím, že skoro 50 tisíc ostatných zomknutých zdravotníkov bude zdravie a životy pred zlomyseľnosťou chrániť.
S očistou zdravotníctva od záujmov zdravotníckej mafie to myslíme vážne. Do výstavby a obnovy nemocníc sme dali miliardu eur z Plánu obnovy. Stovky miliónov do vyšších miezd. Úprimne chceme zdravotníctvu pomôcť … a pár mocným sa to nepáči. V politike aj mimo nej. Napriek tomu pôjdeme ďalej. Držme si palce, bude to ešte ťažké.
S láskou k spravodlivosti, i.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno