V Šintave sa asi veľa nezmení. Starostka pokračuje, aj keď sa občanom vysmiala do tváre…

0
20

Šintava / Dnes vo večerných hodinách sa uskutoční ustanovujúce rokovanie OZ, na ktorom zložia formálny sľub novozvolení poslanci OZ aj starostka obce. O formálnom sľube píšem preto, lebo v minulom období bol tento vážny akt nielen pre niektorých poslancov OZ, ale aj starostku akosi žiaľ len „povinnou jazdou“ pred prebraním moci a zodpovednosti za správu vecí verejných. O jeho naplnení z ich strany si dovolím aj takto verejne pochybovať.

Starostka obce Režňáková síce v úvodnom príhovore občanom hodne sľubovala, no závažné sľuby hneď po voľbách bez problémov vymenila za pocit neohroziteľnosti a funkcie sa ujala spôsobom veľmi pripomínajúcim Paškov výrok „vyhraj voľby a môžeš všetko“.

Namiesto ich naplnenia a budovania transparentnej samosprávy, neváhala hneď v úvode volebného obdobia verejne zastávať názor, že jediné médium ktoré do obce transparentnosť prakticky po celé predchádzajúce štyri roky prinášalo, musí ísť preč.

Starostka Režňáková dokonca odmietala slobodnú verejnú diskusiu občanov pod publikovanými článkami s vysvetlením, že „nemá rada na seba kritické komentáre“. Smutné. Hlasy vo voľbách od občanov neodmietne, no keď na jej prácu vyjadria názor, sa jej nepáči.

Starostka tiež z pozície funkcie mala do zamestnania pretláčať (povedané šetrne a diplomaticky) svoju dcéru, ktorá v danom čase na prácu nespĺňala legislatívou stanovené kritériá.

Starostka Režňáková si privlastnila aj FB profil na sociálnej sieti, ktorý vybudoval tím kandidátov „lodičkárov“ a napriek verejnej kritike sa ho nevzdala, ba dokonca sa na ňom opätovne z pozície sily dopustila (a dopúšťa sa dodnes) tvrdej cenzúry a to pri materiáloch týkajúcich sa obce, rokovaní OZ, práce poslancov, jej samotnej  a správy vecí verejných.

Starostka Režňáková nedodržala ani svoj verejný sľub občanom vo veci vymáhania škôd spôsobených bývalým vedením obce a vyriešenie obcou spôsobených problémov a nezákonného konania obce voči občanom.

Starostka sa pred voľbami dokonca občanom verejne vysmiala do tváre tvrdením, že k dodržaniu sľubov potrebuje… – fuj, arogantné a odporné. Pre občana najlepšie bude, ak si jej výsmešný postoj pozrie na videozázname z predmetného rokovania OZ.

Druhou „perlou“ v OZ bol poslanec Kavoň, ktorého verejným výrokom sme venovali niekoľko článkov a videozáznamov, na ktorých sú jeho populistické a protirečiace si vyjadrenia zdokumentované.

Kavoň bol, resp. ešte stále je poslancom „hrubých čiar“, ktorý odmietal kontroly nakladania s financiami obce v konkrétnych prípadoch a obcou poškodeným občanom neváhal povedať, že by mali byť veľkorysí a neriešiť niekoľko tisíc Eurové náklady spôsobené nezákonným rozhodnutím exstarostu. Na druhej strane on osobne ako poslanec a verejný činiteľ bol „veľkorysým“ natoľko, že si nechal od obce a teda občanov pravidelne vyplatiť niekoľko stoviek Eur odmeny pre poslanca. Každé eurko je dobré, že pán podnikateľ Kavoň? Jeho kolega Šimulčík podľa našich informácií už osem rokov žiadne odmeny nepoberá a to, čo mu za jeho prácu patrí, dáva na verejnoprospešné veci, ako napríklad pamätník slúžiaci pre ďalšie generácie k pripomenutiu si dôležitých momentov histórie Slovenskej republiky.

Áno, aj o tomto je samospráva. Chápem, že niektorí občania viac vnímajú arogantné vystupovanie s chovaním sa poslanca v pozícii „alfa samca“, ako slušnosť, úroveň vo vystupovaní, vzdelaní a napĺňaní vyšších cieľov v samospráve s kladením dôrazu na etiku a morálku. A tak sa aj správajú. O tom je zase demokracia a práva občanov.

No už aj naša vlastná história nám dokázala, kam sa spoločnosť dostane, keď nad morálkou, etikou  a ochranou verejného záujmu zvíťazí arogancia, ignorovanie zákonov, práva, spravodlivosti a záujmy osobné.

Dnes večer sa snáď niečo zmení, no nebude toho veľa. Keďže starostka Režňáková odignorovala uznesenie OZ a tým svoju povinnosť zvolať rokovanie zastupiteľstva už po   voľbách, no pred ustanovujúcim  OZ, Šintavu čakajú nie ľahké časy.

A my budeme v záujme práva, spravodlivosti a transparentnosti stále na strane verejného záujmu. A ochrany práv občanov. Presne preto povinnosti a zodpovednosť voleným zástupcom radi pripomenieme aj v budúcnosti.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno