Sme radi, že sme sa spolu so študentmi Obchodnej akadémie mohli dnes zúčastniť diskusie, ktorú zorganizovalo Múzeum holokaustu v Seredi.
Riaditeľ múzea Martin Korčok viedol diskusiu s mladou, 21-ročnou Ukrajinkou Martinou Felonenko spolu s Mirekom Tódom, ktorý prináša práve z bombardovanej Ukrajiny reportáže a je šéfom zahraničného spravodajstva Denníka N.
Martina sa stala tvárou slovenskej poštovej známky „Solidarita s Ukrajinou“. Na tejto poštovej známke je motív plačúcej utečenkyne z Ukrajiny, ktorá našla azyl na území Slovenska. Martina na vlastnej koži zažila začiatok vojny a bombardovanie Kyjeva, kde práve žila vo svojom byte. Študentom podrobne opísala moment, keď ju skoro ráno zobudili hlučné výbuchy bomb a rakiet padajúcich na Kyjev, keď zistila, že začala vojna, opísala, čo si dokázala rýchlo zbaliť, útek do úkrytu a pocity bezmocnosti. Ako sa za sekundu všetko zmení, stratia sa všetky sny a človek myslí len na to aby prežil. Emotívne rozprávanie a opis situácie, v ktorej sa Ukrajina ocitla vtisol mnohým slzy do očí. Počúvať, že v 21. storočí je vojna je ťažké, nie to ešte utrpenie a zabíjanie nevinných ľudí zažiť na vlastnej koži. Práve Martina svojim rozprávaním pomáha mladým ľuďom zistiť kde je pravda, pozrieť sa na veci z iného uhla a vážiť si to čo majú. Zároveň poďakovala ľuďom, ktorý pomáhajú utečencom z Ukrajiny. Momentálne žije s rodinou pri Bratislave, no jej príbuzní a kamaráti zostali na Ukrajine a ona sa denne bojí o to, či vojnový konflikt prežijú.
Novinár Tóda, Martinine rozprávanie priblížil z pohľadu človeka, ktorý do vojnou zmietaných oblastí jazdí pravidelne a stretá sa tam priamo s ľuďmi trpiacimi touto nezmyselnou vojnou.
Obdobných podujatí by malo byť výrazne viac a mali by sa ich zúčastňovať hlavne ľudia, ktorí sa o vojne dozvedajú len z internetu a stále si reálne zabíjanie nepripúšťajú viac, ako hru na počítači.

Srdečná vďaka za venovanie čitateľom SOL na obálku a známku, ktorej tvárou sa Martinka z Ukrajiny stala.