Kanoista roka 2022

0
12

Miroslav Košírer / Bratislava /  Rýchlostná kanoistka Bianka Sidová a vodný slalomár Alexander Slafkovský sú najlepší športovci Slovenskej kanoistiky za rok 2022.

Výsledky ankety slávnostne vyhlásili 31.1.20221 v priestoroch Vodárenského múzea  na Devínskej ceste. Bianka Sidová k titulu juniorskej majsterky sveta na kilometrovej trati si pridala striebro na 500 m a spolu s Rékou Bugárovou získala kov rovnakého lesku aj na 200 m. Slafkovský v uplynulej sezóne triumfoval na podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene. Skvelú formu zužitkoval aj na MS v nemeckom Augsburgu, kde získal striebro v individuálnej aj tímovej súťaži. Slafkovský si zároveň prevzal ocenenie pre Kanoistu roka 2022.  Kajakárom roka na hladkej vode sa stal Denis Myšák, ktorý spoločne sa Samuelom Balážom, Csabom Zalkom a Adamom Botekom vybojoval striebro v K4 na 500 m na multišportových ME v Mníchove. Na MS v kanadskom Dartmouthe skončila slovenská K4 na štvrtom mieste. Kajakárkou roka je Lisa Maria Gamsjägerová, ktorá získala bronz v K1 na 500 m na ME do 23 rokov v Belehrade.

Kajakárom roka na divokej vode je Jakub Grigar, Kajakárkou roka Eliška Mintálová – zlatá medailistka z ME v Liptovskom Mikuláši i MS do 23 rokov v talianskej Ivrei. Titul najlepšieho kanoistu na hladkej vode patrí Matejovi Rusnákovi a Laure Öriovej. Kanoistkou roka medzi slalomárkami je Zuzana Paňková – členka zlatej hliadky 3xC1 z MS v Liptovskom Mikuláši. Za Juniorov roka vyhlásili Sidovú a Paňkovú. Tréneri roka sú rovnako ako vlani Stanislav Gejdoš (slalom) a Andrej Wiebauer (rýchlosť). Za najlepších trénerov mládeže vyhlásili Petra Murcka a Eugena Hontiho. Za Výkon roka medzi slalomármi označili štyri medaily Paňkovej z MSJ v Ivrei. Medzi rýchlostnými kanoistami získal toto ocenenie strieborný štvorkajak na 500 m z ME v Mníchove v zložení Baláž, Myšák, Zalka, Botek. Rozhodcami roka sú Lucia Záhorská (slalom) a Martin Bielik (rýchlosť). Najlepším športovcom v neolympijských disciplínach je Katarína Kopúnová (C1), ktorá vo vodnom zjazde nenašla premožiteľku na podujatí Svetového pohára v Celje.

Do Siene slávy vstúpili Attila Szabó a Vojtech Potočný. Szabó je jeden z najúspešnejších pretekárov v histórii slovenskej i česko-slovenskej rýchlostnej kanoistiky. Na MS vybojoval štyri medaily, prvé cenné kovy priviezol z MS 1987 v nemeckom Duisburgu. V roku 1989 v bulharskom Plovdive získal titul majstra sveta na 10 km. V tom istom roku ho vyhlásili za najlepšieho športovca Československa. Szabó získal prvú medailu pre slovenskú kanoistiku v ére samostatnosti. Ceny za celoživotný prínos udelili Istvánovi Székelymu a in memoriam Ľuborovi Štarkovi.

 

Foto: Miroslav Košírer

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno