Ocenenie Športovec Národného športového centra 2022 si prevzalo 15 športovcov a 12 trénerov

0
14

MŠVVŠ SR |MM|   Ocenenie za športové výkony na významných medzinárodných podujatiach, kvalitnú prípravu aj identifikovanie nových slovenských talentov vo svete športu. To bolo cieľom slávnostného podujatia Športovec Národného športového centra, ktoré sa uskutočnilo v utorok popoludní  v priestoroch Slovenského olympijského a športového múzea.

Ceny laureátom odovzdal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Ján Horecký, riaditeľ Národného športového centra (NŠC) Vladimír Baluška a ďalšie významné osobnosti.

Ocenených bolo za rok 2022 15 športovcov a športovkýň a 12 trénerov. Prvou kategóriou ocenených boli mladé športové talenty. „Je dôležité podchytiť už v mladom veku talentované športové nádeje Slovenska a rozvíjať ich a prispieť tak k skvalitneniu ich práce. Aj toto ocenenie možno vnímať ako podporu zo strany ministerstva školstva a ešte viac NŠC, ktorých prioritou je predovšetkým aktívne sa podieľať a podporovať výkony športovkýň a športovcov, ktorí aj vďaka tomu môžu dosiahnuť medzinárodné a svetové úspechy,“ priblížil šéf rezortu školstva Ján Horecký.

Dôkazom toho sú mladé džudistky, Patrícia a Lenka Tománkové, medailistky z Majstrovstiev sveta kategórie kadetov, ako aj mladí lukostrelci Kristína Drusková a Daniel Medveczky, ktorí nás prekvapili ziskom bronzovej medaily na Majstrovstvách Európy mládeže v olympijskom luku.

 „Za NŠC sme radi, že i naši najmladší športovci dosiahli kvalitné výkony počas roka 2022. Vrcholoví športovci sa už teraz pripravujú na najvýznamnejšie podujatia tohto roku. Slávnostné oceňovanie je poďakovaním za ich odvedenú prácu a milou spoločenskou príležitosťou, ako sa stretnúť aj mimo športoviska,“ vysvetlil Vladimír Baluška, riaditeľ NŠC.

Za aktívnu propagáciu NŠC a športové výkony si dekrét prevzali karatista Adi Gyurík a tréner karate Peter Macko.

Medzi ocenenými vrcholovými športovcami NŠC bol atlét Karel Šula, ktorý sa na Majstrovstvách sveta juniorov vo vrhu guľou blysol 5. miestom. Laureátom v tejto kategórii sa stala aj nová hviezda cyklistiky Martin Svrček, olympionička a lukostrelkyňa Denisa Baránková, úspešní zástupcovia stolného tenisu Samuel Arpáš, Ema Labošová a Tatiana Kukuľková. Medzi ocenenými bol aj veslár Peter Strečanský, ktorý získal na MS juniorov v Taliansku bronzovú medailu v skife. Ocenenou bola slovenská športovkyňa Zsuzsanna Molnár, ktorá dlhoročne teší domácich fanúšikov získanými kovmi a hodnotnými umiestneniami v zápasení vo voľnom štýle.

Ďalším laureátom, ktorý robí dobré meno NŠC, je aj olympionik v boxe Andrej Csemez.  „Počas obdobia zaradenia mi NŠC vytvára dobré podmienky na moju celoročnú prípravu. Spolu s trénerom je našim cieľom kvalifikovať sa na OH 2024 v Paríži,“ povedal Andrej Bandi Csemez.

Osobitné poďakovanie sa však okrem toho ušlo aj jeho trénerovi.

Týmto chceme vyjadriť veľké poďakovanie aj jeho trénerovi Tomimu Kovácsovi a oboch ich budeme podporovať v príprave na OH Paríž 2024,“ dodal Vladimír Baluška, riaditeľ NŠC.

Ocenenie si z rúk ministra si ďalej prevzala karatistka Nina Kvasnicová, zlatá medailistka na ME v kategórii kumite juniorky, ako aj stálica NŠC, talentovaná olympionička a gymnastka  Barbora Mokošová. „Národné športové centrum mi vytvára podmienky a zázemie na moju prípravu smerujúcu k OH Paríž 2024. Sú mi veľkou oporou v akejkoľvek situácii, celý tím NŠC je pre mňa jedna „veľká rodina“, s ktorou to ťaháme všetci spoločne. Som veľmi vďačná, že môžem byť súčasťou tohto tímu a pomáhajú mi splniť si svoje sny,“ zhodnotila Barbora Mokošová.

Jedinečné okamihy zo stupienkov víťazov a pocity zo skvelých výsledkov by títo športovci však neprežívali bez kvalitnej prípravy, o ktorú sa starajú ich tréneri a trénerky. Za ich výnimočný prístup k práci sa im okrem ich zverencov odvďačilo aj NŠC oceneniami, ktoré si z rúk šéfa rezortu školstva či riaditeľa NŠC prevzali: Jozef Tománek, Viera Hanuliaková, Vladimír Hurban ml., Karel Šula st., Martin Svrček st., Roman Grigel, Jaromír Truksa, Peter Strečanský st., Atilla Raisz, Tomáš Kovács, Martin Zvalo a Daniel Kvasnica.

 

 

 

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno