Medzinárodný trestný súd v Haagu pre zločiny na Ukrajine vydal zatykač na prezidenta Putina

0
7
Vladimir Vladimirovič Putin, zdroj foto: wikipedia.org
Vladimir Vladimirovič Putin, zdroj foto: wikipedia.org

Ruská armáda na rozkaz prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina 24. februára 2022 rozpútala regulérny vojnový konflikt v suverénnom štáte Ukrajina, keď na územie Ukrajiny vtrhla z niekoľkých smerov okupačnými vojskami.

Od prvých dní na ukrajinskom území prebiehajú mimoriadne tvrdé boje a bombardovaním sú postihnuté aj civilné ciele v mnohých ukrajinských mestách.

O zverstvách ruských vojakov informovali prítomní novinári a ľudia žijúci na Ukrajine prostredníctvom sociálnych sietí v Buči, Irpine a na mnohých iných miestach hlavne vo východnej a juhovýchodnej časti Ukrajiny. Známy je úplne zbombardovaný Mariupoľ a množstvá detí a dospelých obyvateľov, ktoré mali byť nezákonne deportované z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie.

Už dlhšiu dobu bolo zrejmé, že za vojnové zločiny armády bojujúcej na cudzom území sa bude musieť skôr či neskôr niekto zodpovedať.  Už mesiac po začiatku vojny, teda v marci 2022 začal Medzinárodný trestný súd (ICC) sídliaci v Haagu vyšetrovať podozrenia z vojnových zločinov spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine.

Dnes, 17. marca 2023, teda o rok Medzinárodný trestný súd vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina a zároveň na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovu – Belovu.

Pre úplnosť informácie treba uviesť, že Ruská federácia nie je členom ICC a jurisdikciu medzinárodného trestného súdu neuznáva.

Tweet vedúceho Kancelárie prezidenta Ukrajiny:

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno