Zomrel zvukár Ján Červenka, rodák zo Serede

0
1417

„Jano Červenka bol vynikajúci odborník, zvukár, technik a okrem toho aj odborník. Veľmi nám pomáhal svojou činnosťou a je nám strašne ľúto za to, čo sa stalo“ vyjadril sa pre médiá Jožo Ráž.

Ján Červenka veľmi úzko spolupracoval so skupinami Elán, Metalinda, Robom Kazíkom, Marcelou Laiferovou, Lacom Lučeničom a ďalšími.

Česť jeho pamiatke.

– – –

Kto bol Ján Červenka?

Ján Červenka (* 22. júl 1957, Sereď, Trnavský kraj, Slovensko –  † 17. marec 2023, Boskovice – Juhomoravský kraj, Česko) bol slovenský zvukový majster a audiovizuálny technik, bývalý basgitarista starej zostavy kapely Ventil RG a taktiež účinkoval v kapele Knock-out spoločne s Petrom Hečkom a Júliou Hečkovou. Nahral viac ako 100 platní, postavil základy hudobnej produkcie a zvukového inžinierstva na Slovensku a v Česku v 20. a 21. storočí. Ján Červenka spolupracoval na albumoch skupiny Elán, ale aj Metalindy, Roba Kazíka, Marcely Laiferovej, Laca Lučeniča a mnohých ďalších.

Život

Ján Červenka sa narodil v Seredi do hudobnej rodiny. Jeho otec a jeho strýko Jaroslav Červenka boli kapelníci v známej jazzovej kapele Ali Jazz Band. Ján Červenka vyštudoval Strednú priemyselnú školu elektrotechnickú na ulici Zochova 9 v Bratislave a počas štúdia začal svoje prvé kroky v hudobnom priemysle. Po štúdiu pracoval ako zvukový inžinier v Slovenskej televízii. V roku 1995 založil jednu z najúspešnejších firiem v Česku a na Slovensku zameriavajúcu sa na predaj a distribúciu produktov od SPL a RME, Sound Service. Spolupracoval s úspešnými labelmi ako napríklad: BMG Ariola, Sony Music, Universal Music, Opus, Forza Music, Production Plus, Sui Generis, Popron Music, Music Meta a ďalšie.

Ján Červenka má dve deti, staršieho syna Jána Williama Červenku (* 2004) a mladšieho syna Lea Ludwiga Červenku (* 2008). Vychoval ich v Bratislavskej mestkej časti Devínska Nová Ves

Smrť

Ján Červenka nečakane umrel dňa 17.3.2023. Jeho starší syn Ján William Červenka ho našiel ležať ráno v posteli. ,,Ráno som sa zobudil, vypil som kávu. Prišlo mi podozrivé že nepočujem žiadné dýchanie zo spánku. Podišiel som k tatinovi. Mal studené ruky a studenú tvár. Následne som zavolal linku záchrannej služby – 155. Na mieste boli do piatich minút. Lekár spoločne s výjazdom po vykonaní potrebných úkonov, potvrdili že tatino zomrel,“ opisuje.

zdroj: wikipedia.org

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno