ISSN 1338-032X

Aj Prešovskému samosprávnemu kraju pomôžu nové eurofondy, v rámci územného rozvoja budú regióny v kraji priamo rozhodovať o vyše 420 miliónoch eur

MIRRI |MM| Veľká šanca pre Slovensko aj pre Prešovský kraj. Nové eurofondy prinášajú pozitívnu novinku pre rozvoj regiónov, ktoré budú priamo rozhodovať o vyše 2 miliardách eur z takmer 13-miliardovej alokácie Programu Slovensko. Na konferencii Tvoríme lepšie Slovensko v Prešove to zdôraznil minister investícií Peter Balík.

„Slovensko stojí pred veľkou šancou posunúť sa výrazne vpred. Túto šancu predstavujú nové eurofondy. Novinkou je, že dávame oveľa viac priestoru a aj zodpovednosti regiónom. Kraje, mestá a obce najlepšie vedia, aké problémy ich najviac trápia, kam potrebujú investovať. Budú mať preto možnosť sami si určiť, ako použijú prostriedky z Európskej únie. Konkrétne budú môcť takto rozhodnúť o vyše 2 miliardách eur z takmer 13-miliardovej obálky Programu Slovensko,“ povedal minister investícií a regionálneho rozvoja Peter Balík.

Celý tento proces bude fungovať prostredníctvom integrovaných územných investícií, o ktorých v každom kraji rozhodujú Rady partnerstva. Tvoria ich zástupcovia samospráv, štátnej správy, socioekonomických partnerov (mimovládne organizácie, podnikatelia, cirkvi…) a zástupcovia území udržateľného mestského rozvoja (UMR). Regióny môžu prostredníctvom integrovaných územných investícií rozhodovať o sume 2,13 miliardy eur.

Pre celý región Prešovského samosprávneho kraja je v rámci integrovaných územných investícií vyčlenených z nových eurofondov takmer 300 miliónov eur. Ďalších 60 miliónov eur je určených pre Územie udržateľného mestského rozvoja Prešov, 44 miliónov pre Územie udržateľného mestského rozvoja Poprad-Svit-Kežmarok a 20 miliónov eur pre Územie udržateľného mestského rozvoja Humenné.

Program Slovensko predstavuje historickú reformu čerpania eurofondov na Slovensku. Šesť hlavných operačných programov sa v ňom spojilo do jedného, s jednotnou metodikou a jednotnými pravidlami pre verejné obstarávanie.

V novom programovom období je pre Slovensko z európskych fondov vyčlenená suma 12,59 miliardy eur. Najvyššia alokácia je určená na zelené a klimatické ciele a zvýšenie energetickej bezpečnosti (4,2 miliardy eur). Na zamestnanosť, kvalitné vzdelávanie a fungujúce sociálne služby pôjde 3,3 miliardy eur. Na rozvoj inteligentnej a bezpečnej dopravy (opravy ciest I., II. a III. triedy a rozvoj železníc…) sú určené 2 miliardy eur. Do vedy, výskumu, inovácií a digitalizácie sa investuje 1,9 miliardy eur. Rozvoj kultúrneho a prírodného dedičstva či turizmu podporí 400 miliónov eur. Špecifickým cieľom je Fond na spravodlivú transformáciu, ktorý predstavuje sumu 441 mil. eur. Už v tomto roku sa z Programu Slovensko plánujú výzvy za vyše 5 miliárd eur. Prešovský kraj sa bude môcť v roku 2023 zapojiť do 28 plánovaných výziev v objeme 622 miliónov eur.

„Prvé výzvy, ktoré vyhlásime z Programu Slovensko v najbližších týždňoch, budú zamerané na obnovu ciest, modernizáciu základných škôl a športovísk a podporu odborného vzdelávania,“ uviedol minister Balík.

Na konferencii v Prešove sa hovorilo aj o dočerpaní prostriedkov z dobiehajúceho programového obdobia. Z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorý riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR), sa žiadatelia z Prešovského samosprávneho kraja mohli zapojiť do viac ako 50 vyhlásených výziev. Išlo napríklad o výzvy na dobudovanie vodovodov a kanalizácií, modernizáciu a rekonštrukciu ciest II. a III. triedy, modernizáciu vozidlového parku mestskej hromadnej dopravy, ale aj na zvýšenie kapacity materských škôl a zlepšenie vybavenia odborných škôl. Z programu IROP sa v Prešove napríklad zmodernizoval prestupný uzol na Masarykovej ulici, kde sa zrekonštruovali podchod, zastávky MHD a vozovka a vybudovali sa stojany na bicykle. Obec Petrovany si zasa zmodernizovala a vybudovala odborné učebne.

Veľkou pomocou pre regióny v dobiehajúcom programovom období je tiež výzva za 127 miliónov eur pre samosprávy, ktoré prijali utečencov z Ukrajiny. Financie na kompenzáciu svojich nákladov z tejto výzvy získalo takmer 1 500 miest a obcí po celom Slovensku. Na území Prešovského samosprávneho kraja to bolo 267 obcí, ktoré si spolu rozdelia takmer 15 miliónov eur.

„Pred nami je veľmi náročná úloha – zachrániť 4,3 miliardy z eurofondov v dobiehajúcom programovom období. Naše ministerstvo zodpovedná za regionálny program IROP, v ktorom sme prijali viaceré zásadné opatrenia, ktoré zrýchlia čerpanie. Na pomoc regiónom s migračnou krízou pôjde 240 miliónov eur, na pomoc domácnostiam pri energokríze 76 miliónov a financovanie vybraných projektov, na ktoré doľahlo zvýšenie cien stavebných materiálov, môžeme navýšiť až o 20 %,“ vymenoval Peter Balík a dodal, že v hre je tiež fázovanie projektov, keď sa časť projektu bude financovať z dobiehajúceho obdobia a druhá časť z nových eurofondov.

„Už v najbližších týždňoch začnú odchádzať vďaka týmto opatreniam platby a čerpanie programu IROP poskočí o viac ako 100 miliónov eur. Spomedzi všetkých operačných programov máme najlepšiu prognózu, zazmluvnenosť máme vysoko nad 100 %. Na to, aby sme eurofondy v našom programe zachránili, sme tiež nasadili všetky odborné kapacity. Sme denno-denne v kontakte s prijímateľmi a hľadáme riešenia, ako im pomôcť s projektmi a zrýchliť procesy, aby sme to stihli do konca roka. Chceme byť ministerstvom samospráv, regióny musia cítiť našu silnú podporu,“ doplnil Balík.

Rozvoju Prešovského samosprávneho kraja pomáha aj cezhraničná spolupráca podporovaná z programu Interreg Poľsko – Slovensko, z ktorého sa v dobiehajúcom programovom období podporilo doteraz 41 projektov za viac ako 36 miliónov eur. Vďaka tomuto programu sa v Prešovskom kraji  vybudovalo, zmodernizovalo alebo označilo takmer 600 kilometrov cyklistických ciest a turistických chodníkov a zrekonštruovalo či zrenovovalo vyše 70 kilometrov ciest II. a III. triedy. Zmodernizovalo sa napríklad aj cestné spojenie Prešov – Bardejov – Gorlice. V novom programovom období je v programe Interreg Poľsko – Slovensko vyčlenená suma 130 miliónov eur.

Okrem toho sa projekty na území Prešovského kraja môžu uchádzať aj o podporu z programu NEXT. V programe, do ktorého sú zapojené prihraničné regióny Slovenska, Ukrajiny, Maďarska a Rumunska, je na nové programové obdobie vyčlenených 73 miliónov eur. Z minulého programového obdobia sa na slovensko-ukrajinskom pohraničí podporil projekt Karpatská mobilita, vďaka ktorému vzniknú dva cyklochodníky – na slovenskej strane Poloniny trail a na ukrajinskej Užanský trail. Zrekonštruuje sa viac ako 27 km cyklochodníkov a vybudujú sa prvky cykloinfraštruktúry, ako inteligentné cykloprístrešky či oddychové zóny.

Minister Balík na konferencii v Prešove pripomenul, že žiadatelia o eurofondy či dotácie môžu využívať aj pomoc Regionálnych centier, ktoré MIRRI SR minulý rok zriadilo vo všetkých krajských mestách.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Odporúčané články

Vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl sa stretlo v Bratislave

MŠVVM SR |MM| Podujatie, ktoré Slovensko v oblasti vysokých škôl, výskumu a vývoja ešte nezažilo. Aj tak by sa...

Spoznávate osoby na fotografiách?

KR PZ Trenčín |MM|   Tieto osoby by nám mohli dopomôcť k objasneniu protiprávneho konania. V prípade, ak poznáte totožnosť...

Župa žiada o zaradenie štyroch dopravných projektov do strategických investícií Ministerstva dopravy SR

TT SK |MM| Trnavský samosprávny kraj apeluje na Ministerstvo dopravy SR, aby do svojho zoznamu strategických investícií zahrnulo...

Tragické ráno na cestách spišskonovoveského okresu

KR PZ Košice |MM| Dnes ráno z doposiaľ nezistených príčin vodič (64), ktorý krátko po 05.30 hodine viedol...

Upozorňujeme na obmedzenia v poskytovaní služieb OÚ Žiar nad Hronom 17. a 18. júla

MV SR |MM|  V týchto dňoch z dôvodu plánovaných prác na distribučnej sústave je nevyhnutná odstávka elektriny od...

Polícia obvinila muža, ktorý onanoval v kostole

KR PZ Žilina |MM| Vo štvrtok (4. júla) poobede sa mal 59 ročný muž dopustiť hrubej neslušnosti pri...

44-ročný vodič skončil mimo cestu. Dôvod bola rýchla jazda s viac ako 2 promile alkoholu

KR PZ Banská Bystrica |MM|  K dopravnej nehode boli zvolenskí policajti, privolaní v pondelok (8.7) v neskorých večerných...

Vodiči pozor na obmedzenie na diaľnici D4!

KR PZ Bratislava |MM|   Upozorňujeme vodičov, že zajtra 12.07.2024 do nedele 14.07.2024 bude realizovaná oprava vozovky Lužného...

V piatok napoludnie preskúšame sieť sirén civilnej ochrany

MV SR |MM|  V piatok 12. júla 2024 o 12. hodine bude v zmysle zákona č. 42/ 1994...

Slovenskí policajti pomôžu zabezpečiť verejný poriadok počas letnej olympiády v Paríži

MV SR |MM|  Slovensko v stredu 10. júla 2024 vyslalo do Francúzska prvých troch príslušníkov Policajného zboru z...

Čelná zrážka dvoch vozidiel pri Snine

KR PZ Prešov |MM|  Včera (11.07.2024) v doobedňajších hodinách medzi obcou Zemplínske Hámre a mestom Snina došlo k...

Tragédia v Monkovej doline. Zosuv pôdy si vyžiadal dve obete

KR PZ Prešov |MM|  Včera (11.07.2024) v popoludňajších hodinách došlo v Monkovej doline – Belianske Tatry k zrúteniu...